Vecmeitu ballīte – tavs organizatora ceļvedis
Vecmeitu ballīte ir kļuvusi par teju vai neatņemamu kāzu procesa sastāvdaļu. Un kāpēc gan ne? Jo vairāk svētku, jo aizraujošāka dzīve! It sevišķi, ja svētki ir tematiski, rūpīgi izplānoti un pilni ar patīkamiem, vilinošiem pārsteigumiem un jautrām, aizraujošām aktivitātēm. Kā noorganizēt lielisku vecmeitu ballīti? Šajā rakstā tevi sagaida īsa ballītes rašanās vēsture, organizatora plāns, forši vecmeitu ballītes uzdevumi un ballītes zvērests. Turpini lasīt!
Kad un kā radās vecmeitu ballīte?
Vēsturiski pirmās radās vecpuišu ballītes – ap 5. gadsimtu pirms mūsu ēras –, kur spartieši svinēja topošā līgavaiņa pēdējo nakti kā brīvam vīram. Pasākums tika aprakstīts kā grandiozs mielasts ar dejām, tostiem un priekšnesumiem, kura laikā topošais laulātais zvērēja saglabāt savu uzticību ieroču brāļiem.
Vecmeitu ballītes savukārt parādījās krietni vēlāk – 1960. gados reizē ar sieviešu seksualitātes revolūciju un tiesību strādāt algotu darbu iegūšanu. Tradicionālās miermīlīgās pasēdēšanas, kas 16. gadsimtā radušās Holandē, pārtapa par ugunīgām un mežonīgām ballītēm. Savukārt pats nosaukums “vecmeitu ballīte” pirmo reizi rakstiski tika minēts tikai 1981. gadā kādā laikraksta New York Times rakstā.
Bet tagad – laiks ķerties pie darba!
Biežāk uzdotie jautājumi
Gatavošanos vecmeitu ballītei sāksim ar atbildēm uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.
Kurš organizē vecmeitu ballīti?
Šo uzdevumu parasti uzņemas “maid of honour” – latviskajā variantā tā būtu vedējmāte vai lieciniece (ja kāzas paredzētas bez vedējiem, bet ar pasākuma vadītāju). Pasākumu tikpat labi organizēt var arī labākā draudzene, māsa vai līgava pati, ja tā vēlas. Ballītes organizatoru izvēlas līgava.
Vai līgava ir jāinformē par ballītes plānu?
Ar līgavu ir jāaprunājas pirms ballītes plānošanas, lai noskaidrotu, ko viņa sagaida no pasākuma, ko vēlas, ko nevēlas, vai grib mierīgu vai mežonīgu ballīti, uz vietas vai ārzemēs, cik dienas ilgu pasākumu. Pēc tam organizēšanas laikā līgavai vajadzētu likt mieru – pāris jautājumi un precizējumi ir pieņemami, bet visādi citādi – viņas prāts ir aizņemts ar kāzu organizēšanu, vecmeitu ballīte paliek vedējmātes pārziņā.
Kurš sedz ballītes izmaksas?
Visbiežāk vecmeitu ballītes izmaksas sedz visas dalībnieces kopā, atskaitot līgavu. Ja ir paredzēts ceļojums vai nakšņošana viesnīcā, reizēm līgavas piesakās pašas segt savus transporta un nakšņošanas izdevumus.
8 soļi ceļā uz ideālo vecmeitu ballīti
Ja esi iecelta par vecmeitu ballītes organizatori, tev lieti noderēs pasākuma organizēšanas ceļvedis. Kā noorganizēt neaizmirstamu vecmeitu ballīti?
1. Nosaki viesu sarakstu
Šis solis jāveic kopā ar līgavu. Vecmeitu ballīte ir lielisks iemesls sasaukt kopā visus savus vistuvākos cilvēkus, un tieši līgava nosaka, ko aicināt, un ko nē. Galu galā, tie ir viņas svētki.
2. Izvēlies pasākuma lokāciju
Arī šis solis jāveic kopā ar līgavu. Ballītes norises vieta ir atkarīga no svinētāju skaita un līgavas vēlmēm – kādu klimatu, noskaņu un aktivitātes viņa vēlas:
- Vai vēlas karstu vai aukstu klimatu?
- Vai vēlas bezalkoholisko ballīti?
- Vai grib iztrakoties klubā vai relaksēties viesu namā?
- Vai vēlas doties pārgājienā pa mežiem vai izbaudīt maltīti smalkā lielpilsētas restorānā?
Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem palīdzēs atlasīt ballītes galamērķa variantus. Ja ir paredzēts ceļot, ir jāizvērtē arī transporta pakalpojumu un naktsmītņu cenas. Ja divi galamērķi piedāvā līdzvērtīgas iespējas, bet uz vienu aizceļot ir lētāk nekā uz otru, vienmēr izvēlies lētāko.
3. Nosaki datumu
Arī datuma izvēle, kad notiks vecmeitu ballīte, jāveic kopā ar līgavu. Palūdz līgavai, lai izvēlas 2–4 viņai ērtus ballītes datumus, un tad izveido aptauju plānotajiem viesiem Doodle.com, Telegram aplikācijā grupas čatā vai kādā citā vietnē un aicini viesus nobalsot par viņiem visērtāko datumu.
Datuma noteikšana un galamērķa izvēle jāveic vismaz 6 mēnešus pirms ballītes, lai tiktu pie lētākajām ceļojumu un naktsmītņu cenām.
4. Rezervē naktsmītni
Ja ballītes apmeklētāju skaits būs 15–25 cilvēki, un ir plānots ceļot, izvēlies brīvdienu māju par naktsmītni, jo tas būs krietni izdevīgāk nekā maksāt par vairākiem viesnīcas numuriņiem, turklāt tas būs ērtāk un būs iespēja vairāk laika pavadīt visiem svinētājiem kopā.
Ja tomēr izvēlies nakšņot viesnīcā, papildus personīgajiem numuriņiem īrē arī vienu luksus vai “suite” numuriņu – šādi ballētājiem būs pieejama kopējā telpa, kur visiem satikties, kopā pavadīt laiku, izbaudīt šampanieti pirms došanās uzdzīvē vai kopā tusēties līdz rītam.
Tā kā naktsmītnes izmaksas ir dārgākā vecmeitu ballītes daļa, pirms tu rezervē naktsmītni, pajautā ielūgtajiem viesiem, kādu summu viņi ir ar mieru maksāt par nakti (0–50 eiro, 50–100 eiro, 100–150 eiro, 150+ eiro).
5. Izplāno aktivitātes
Vecmeitu ballīti īpaši aizraujošu padara radoši, interesanti un neaizmirstami vecmeitu ballītes uzdevumi. Nedēļas nogales (2 dienu) svinībām ir ieteicams ieplānot 2–3 lielākas aktivitātes, noteiktu atpūtas laiku un dažus papildu uzdevumus. Neviens nav teicis, ka ballītei jāpārspēj mūzikas festivāli – tikpat labi jūs varat mierīgi atpūsties un svinēt pie naktsmītnes baseina vai pludmalē. Vēl bez klubu un bāru ķemmēšanas populāras aktivitātes ir arī SPA apmeklējums, pikniks, privātās jogas vai fitnesa nodarbības, pastaigu ekskursijas un grupu meistarklases, piemēram, sveču liešana vai gatavošanas nodarbība.
Savukārt aktīvāki vecmeitu ballītes uzdevumi un papildu uzdevumi ietver lāzertagu, izbraucienus ar elektrokartingiem, “scavenger hunt” (tas prasīs laiku, lai sagatavotos tieši no organizatora puses), Geocaching u.tml. aktivitātes, kur jāizkustas ne pa jokam.
6. Organizē grupas maltītes
Vecmeitu ballīte nav iedomājama bez gardiem ēdieniem un dzērieniem. Ja paredzēts baudīt mielastu ārpus mājas, veic sagatavošanās darbus, lai maltītes rēķins sagādātu mazāk galvas sāpju. Sazinies ar iecerēto restorānu vai kafejnīcu un noskaidro, vai viņi būtu ar mieru izveidot ierobežotu ēdienkarti par noteiktu summu, kurā iekļauts arī noteikts dzērienu skaits. Ja ēdinātājs tam nepiekrīt, maltītes sākumā informē viesus par to, ka rēķins tiks sadalīts “uz galviņām”, lai ballētāji savas maltītes izvēles izdarītu, ar to rēķinoties.
7. Apstiprini apmeklētāju skaitu
Visbeidzot, 4 mēnešus pirms ballītes norises datuma tev jau būtu jābūt skaidrām pamata izmaksām par nakšņošanu, ēdināšanu un aktivitātēm. Šajā brīdī ir vērts sazināties ar ballētāju kompāniju grupas čatā un informēt, aptuveni cik izmaksās vecmeitu ballīte, lai viesi varētu pieņemt savu gala lēmumu – apmeklēt pasākumu vai nē, ņemot vērā nepieciešamo finanšu ieguldījumu.
Tāpat brīdini, ka viesiem, kas dalību atteiks pēc noteikta datuma (piemēram, 2 mēnešus pirms ballītes), tāpat būs jāveic dalības maksa. Skarbi? Nebūt ne. Ir jārēķinās gan ar tavu laiku, plānojot pasākumu, gan ar citu ballētāju finansēm.
8. Nosaki dresskodu
Plānotās aktivitātes un ballītes galamērķis nosaka arī potenciālās svinību tērpu opcijas. Nosaki dresskodu, kas vienlaikus būs gan pievilcīgs, gan vienots, gan humoristisks, ja līgava ir izvēlējusies jautru ballītes noskaņu. Un parūpējies par to, lai līgava izceltos uz pārējo dalībnieku fona, sarūpējot speciālu tērpu, aksesuārus vai ballītes atribūtiku.
Vecmeitu ballītes zvērests
Kad plānošanas darbi beigušies, laiks ķerties pie organizatoriskajiem darbiem. Viens no tiem – zvēresta izveide. Vecmeitu ballīte nav iedomājama bez jokiem un humora, un zvērests ir viens no veidiem, kā to ieviest pasākumā. Ko rakstīt zvērestā? Izdomā dažādus humoristiski noformētus noteikumus, kas veicinās plānotās ballītes noskaņas uzturēšanu. Piemēram, ja plānots "ķemmēt" klubus, iekļauj zvērestā punktu, kas nosaka, ka dejošana ir obligāta, vai punktu “svinīgi solu, ka ballītes laikā nedomāšu par darbu, bet, ja to darīšu, savu vainu izpirkšu, noorganizējot līgavai striptīzu tepat uz vietas”.
Zvēresta noformējums
Zvēresta noformējumu izveido atbilstoši līgavas humora izjūtai (runājot par falliskām dekorācijām un plikumiem zvēresta noformējumā), tekstā atstāj līnijas, kur ballītes dalībniekiem ierakstīt savu vārdu, un zvēresta apakšā izveido laukumu, kur parakstīties gan līgavai, gan ballītes apmeklētājam. Zvēresta lapas pēc parakstīšanas paliek ballītes dalībnieku īpašumā kā jauka atmiņa par pasākumu.
Ja vecmeitu ballīte notiek viesu mājā, sagatavo arī lielizmēra zvēresta plakātu, kur parakstīties visiem dalībniekiem, un novieto to visiem labi redzamā vietā kā atgādinājumu, pēc svinībām to nododot līgavas īpašumā kā piemiņu no ballītes.
Vecmeitu ballīte GUNSnLASERS atpūtas parkā
Meklē variantus, kur pieejami vairāki vecmeitu ballītes uzdevumi un aktivitātes vienuviet, ērti nokļūt un ir iespējams kārtīgi izkustēties? Apskati GUNSnLASERS atpūtas parku piedāvājumu! Šeit pieejams lāzertags, peintbols, airsoft, elektrokartingi, kā arī bezmaksas telpas uzkodu pauzēm aktivitāšu starplaikos. Mūsu instruktori palīdzēs noorganizēt interesantas un aizraujošas tematiskās spēles, kā arī piešķirs līgavai īpašu lāzertaga tērpu (zaķis, balerīna vai supervaronis). Piesaki savu vecmeitu ballīti jau tagad!
Uz sarakstu