Banner 980x90

"Leļļu pasaules goda pilsonim" Pāvilam Šenhofam apritētu 90

Latvijas Leļļu teātrim, kas nākamās sezonas sākumā svinēs savu 70. dzimšanas dienu, 2014.gads paies ne tikai kā teātra jubilejas gads, bet arī kā teātra ilggadējā scenogrāfa un galvenā mākslinieka Pāvila Šenhofa 90. dzimšanas dienas gads, pilsētas informācijas portālam Saulkrasti24.lv stāsta Latvijas Leļļu teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Anda Dzenīte.

Apaļo jubileju viņš atzīmētu 5.janvārī. Par godu mākslinieka deviņdesmitgadei izdevniecība "Neputns" martā laidīs klajā Alda Linē sarakstīto monogrāfiju "Leļļu pasaules goda pilsonis" – līdz šim apjomīgāko pētījumu par Pāvila Šenhofa dzīvi un daiļradi.

Liepājnieks Pāvils Šenhofs veidojis vairāk nekā 300 scenogrāfiju visos Rīgas teātros un Operā, kā arī ārzemēs - Polijā, Vācijā, Bulgārijā, Lietuvā, Igaunijā, kādreizējā Padomju Savienībā - Maskavā, Sanktpēterburgā, Permā, Tbilisi, Taškentā, Ivanovā un Omskā.

Ap 300 inscenējumu veicis Latvijas Leļļu teātrī vien, kur 1946.gadā Šenhofs uzsāka darbu kā scenogrāfs, bet 1950. gadā sāka pildīt galvenā mākslinieka pienākumus, ko turpināja līdz pat 2000. gadam. Tieši Pāvila Šenhofa vadībā 60. un 70. gados Valsts Leļļu teātris iemantoja milzu slavu un kļuva par vadošo savas jomas pārstāvi visā bijušās PSRS teritorijā, ar saviem mākslinieciski avangardiskajiem meklējumiem atstājot iespaidu uz sava laika leļļu mākslas sabiedrību. Mākslinieks aizgāja mūžībā 2011.gadā 87 gadu vecumā.

Šenhofa radītā leļļu pasaule ir vesels posms Leļļu teātra vēsturē, turklāt vairākas no viņa "ilustrētajām" izrādēm ir skatāmas vēl joprojām, tai skaitā leģendārā sunīša Pifa piedzīvojumi, "Sniegbaltīte un septiņi rūķīši", "Lācītis sirsniņā" un citas.

Šenhofa radošā darbība neaprobežojās tikai ar leļļu teātra mākslu – no 1949.gada mākslinieks piedalījās daudzās scenogrāfu un grāmatu ilustratoru izstādēs, bet no 1956. gada ilustrēja vairāk nekā 80 bērnu grāmatas. Pēc aiziešanas no pastāvīga darba Latvijas Leļļu teātrī, Šenhofs turpināja radoši darboties kā izrāžu scenogrāfs un leļļu mākslinieks. Taču īpaši aktīvi viņš pievērsās gleznošanai un regulāri rīkoja personālizstādes.

"Līdzās vārdiski izteiktajiem pagodinājumiem un oficiālajai atzinībai Pāvils Šenhofs noteikti būtu pelnījis vēl vienu titulu – Leļļu pasaules goda pilsonis. Viņš pats ir radījis šo pasauli – suverēnu, spilgtu, dzīvu, uzrunājošu un runājošu ar mums," stāsta teātra un kino vēsturnieks Aldis Linē, kurš vairāk nekā divus gadus padziļināti pētījis Šenhofa radošo mantojumu. Tā rezultātā jau pavisam drīz dienas gaismu ieraudzīs viņa sarakstītā monogrāfija "Leļļu pasaules goda pilsonis", kas ir aizraujošs un bagātīgi ilustrēts stāsts par radošo un ražīgo mākslinieku Pāvilu Šenhofu, un kā atklāj tās autors: "Dažiem grāmata būs iepazīšanās ar vēl nezināmu pasauli, bet dažiem – atkalredzēšanās ar sen neredzētiem varoņiem."

Grāmata "Leļļu pasaules goda pilsonis" būtiski papildinās ieskatu Latvijas teātru vēsturē, kur īpaša vieta ir arī Latvijas Leļļu teātrim. Tās atvēršanas svētki notiks Starptautiskajā Leļļinieku dienā, 21.martā Latvijas Leļļu teātrī.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)