EP komiteja atbalstījusi jaunos noteikumus cīņai ar naudas atmazgāšanu
Eiropas Parlamenta (EP) apvienotā Ekonomikas un monetāro lietu un Pilsoņu brīvības, tieslietu un iekšlietu komiteja balsojumā atbalstījusi gala tekstu likumprojektam, kas ieviesīs jaunus noteikumus cīņai ar naudas atmazgāšanu, aģentūru LETA informēja EP deputāta Krišjāņa Kariņa (V) padomniece Ieva Zīberga.Par likumprojekta virzību atbildīgais Ekonomikas un monetāro lietu komitejas deputāts Kariņš norādīja, ka komitejas balsojums ir priekšpēdējais solis gandrīz divus gadus ilgušajā likuma tapšanas maratonā. "Neskatoties uz sākotnējo Eiropas institūciju un atsevišķu dalībvalstu negatīvo nostāju, ir izdevies panākt atbalstu likumprojektam un vienota patiesā labuma guvēju reģistra izveidošanai Eiropas Savienībā (ES)," pauda Kariņš.
Likumprojekts paredz ES izveidot vienotu patiesā labuma guvēju reģistru, kurā būs pieejama informācija par uzņēmumu, tai skaitā ofšoru, īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem. Reģistra izveidošana padara daudz stingrāku sākotnējo Eiropas Komisijas (EK) piedāvāto likumprojektu un ir Kariņa virzīts priekšlikums.
"Atbildīgajām iestādēm ir nepieciešami jauni instrumenti efektīvai cīņai pret naudas atmazgāšanu, kā arī nodokļu krāpšanās shēmām. Reģistrs būs spēcīgs ierocis atbildīgo iestāžu rokās, kas neļaus kriminālajām aprindām slēpties aiz ofšoru anonimitātes," skaidroja Kariņš.
Paredzēts, ka reģistrs ļaus uzzināt, kam un kur ir jāmaksā nodokļi, veicinās godīgu konkurenci un līdz ar to arī uzlabos investīciju klimatu dalībvalstīs. Likumprojektā noteikts, ka tiesībsargājošajām iestādēm, kā arī bankām, juristiem, auditoriem un likumprojektā atrunātajām institūcijām būs pieejama informācija par patiesā labuma guvējiem visā ES teritorijā. Tāpat informācija būs pieejama mediju pārstāvjiem un citām institūcijām un personām, veicot reģistrāciju.
Lēsts, ka naudas atmazgāšana ir globāla problēma un tās apjomi veido līdz pat 5% no pasaules kopējā iekšzemes kopprodukta (IKP). Lai nepieļautu finanšu sistēmas izmantošanu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai un teroristu finansēšanai, EK nāca klajā ar likumdošanas priekšlikumu. Darbs pie direktīvas izstrādes tika uzsākts jau iepriekšējā EP sasaukuma laikā.
EP gala balsojums, 2.lasījums, par likumprojektu ir plānots 20.maija plenārsēdē Strasbūrā. Uz sarakstu