ĀM izglītības eksportā vērtē nelegālās imigrācijas riskus
Arlietu ministrija (ĀM) uzsver, ka ir gatava turpināt darbu Latvijas izglītības eksporta veicināšanai, taču vienlaikus atgādina, ka konsulāro amatpersonu uzdevums ir izvērtēt nelegālās imigrācijas risku, pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv pavēstīja ĀM.ĀM norāda, ka, atsaucoties Latvija augstskolu vēlmei piesaistīt studentus no Indijas un Nepālas un lai veicinātu Latvijas izglītības eksportu uz šīm valstīm, ĀM organizējusi divas pagaidu konsulārās misijas uz Indiju - 2012. un 2013.gada augustā, kas devis iespēju potenciālajiem studentiem daudz ērtāk nokārtot formalitātes studijām nepieciešamās uzturēšanās atļaujas saņemšanai.
Jau gatavojoties 2013.gada konsulārajai misijai, ministrija saņēma informāciju, ka tikai 39% jeb 30 personas no kopumā 77 studentiem, kuriem izsniegtas ilgtermiņa vīzas 2012.gada misijas laikā, turpina studēt Latvijā, tostarp 29 Indijas un viens Nepālas pilsonis. Pārējie 47 studenti jeb 61% studijas pārtraukuši un termiņuzturēšanās atļaujas nav atjaunojuši. "Šāds fakts diemžēl nepārprotami norāda uz to, ka lielākā daļa studēt gribētāju Latvijas augstskolas ir izmantojuši ar citu mērķi - nevis iegūt izglītību, bet lai rastu pamatu legālai ieceļošanai Latvijas teritorijā. Visbiežāk studenti jau pēc ieceļošanas pārtrauc mācības un dodas uz citām Šengenas līguma dalībvalstīm, tā papildinot nelegālo migrantu rindas," norāda ĀM.
ĀM norāda -, tā kā 94% studentu no Nepālas, kuri saņēma vīzu 2012.gada misijā, mācības Latvijā ir pārtraukuši, pirms otrās pagaidu konsulārās misijas organizēšanas ministrija aicināja augstskolas pārskatīt studentu piesaistīšanas lietderību no šīs valsts vai arī ieviest daudz rūpīgākus potenciālo studentu atlases kritērijus, kā arī godprātīgi īstenot ĀM, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts robežsardzes un augstskolu sadarbības līgumu par darbu studējošo piesaistīšanā nosacījumu ievērošanu. ĀM uzsver, ka sadarbības līgums paredz arī augstskolu atbildību par studentu uzturēšanās un izceļošanas kontroli.
"Neraugoties uz to, 2013.gada misijai augstskolu pieteiktais Nepālas studentu skaits pārsniedza no Indijas piesaistīto studentu skaitu. Vairākas Latvijas augstskolas izvēlējās studentus piesaistīt tikai no Nepālas, vienlaikus uzstājot arī uz misijas realizācijā iesaistīto institūciju - ĀM, Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un Valsts robežsardzes sadarbības līguma nosacījumu mīkstināšanu, kas ļautu augstskolām atlasīt studentus bez mācībspēku nosūtīšanas iestājpārbaudījumu pieņemšanai, piekrītot tikai tās pārstāvja jeb aģenta pārrunām ar potenciālo studentu," saka ĀM.
Šā gada misijas laikā konsulārās amatpersonas rūpīgi vērtēja Nepālas pilsoņu ilgtermiņa vīzas pieteikumus, kā rezultātā no 123 Nepālas pilsoņiem vīzas tika izsniegtas desmit personām, bet no 113 Indijas pilsoņiem - 73 personām.
ĀM pauž gatavību arī turpmāk atbalstīt Latvijas augstskolas ārvalstu studentu piesaistīšanā, taču stingri pieturēsies pie nelegālās imigrācijas risku izvērtēšanas principiem, kā arī uzstās uz potenciālo studentu atlases kritēriju ievērošanu un augstskolu atbildību par Latvijā studējošo ārvalstu studentu uzturēšanās nosacījumu ievērošanu un izceļošanas kontroli. Uz sarakstu