Uzņēmumi paši var veikt savu IT inventarizāciju
Neskatoties uz regulārām atbildīgo institūciju veiktajām IT pārbaudēm, plašajām informācijas un uzņēmumu izglītošanas kampaņām, Latvijā gan valsts organizācijās, gan uzņēmumos joprojām ir samērā augsts nelicencēto datorprogrammu apjoms. Organizācijas joprojām ir maz informētas par iespēju pašām veikt elementāru savas IT programmatūras auditu, izmantojot bezmaksas rīkus.
2014.gadā par nelicencētu datorprogrammu izmantošanu uzņēmumos Ekonomikas policija uzsāka 34 kriminālprocesus un sastādīja 7 administratīvo pārkāpumu protokolus. Šī gada pirmajā pusē ir uzsākti 17 kriminālprocesi, taču būtiski pieaudzis administratīvo procesu skaits. Līdz ar to ir audzis kompensāciju apjoms, ko pārkāpēji ir samaksājuši datorprogrammu ražotājiem – pirmajā pusgadā tas vien ir sasniedzis gandrīz 70 tūkstošus USD. "Salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem, ir nedaudz mazinājusies nelicenzēto datorprogrammu izmantošana uzņēmumos, taču vēl ir tāls ceļš ejams komersantu izglītošanā un izpratnes veicināšanā par nelicencētu datorprogrammu lietošanas sekām un iespējamiem apdraudējumiem biznesā," stāsta Ingrīda Veikša, BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā.
"Tāpat digitālajā vidē būtisks faktors ir drošība, kas jāņem vērā gan iestāžu un uzņēmumu vadītājiem, gan darbiniekiem. Uzņēmumi, kuri izmanto pirātiskas datorprogrammas, ir ne tikai atbildīgi likuma priekšā, bet pakļauti arī dažādiem riskiem, piemēram, datori var tikt inficēti ar vīrusiem vai pazaudēt datus. Turklāt, izvēloties licencētas datorprogrammas, nav jāsatraucas par datora cietajā diskā esošo datu pieejamību, jo nepastāv arī draudi, ka cietais disks varētu tikt konfiscēts nelegālu datorprogrammu konstatācijas gadījumā," svarīgus apsvērumus uzskaita Veikša.
Korekta programmatūras pārvaldīšana prasa pietiekami daudz laika un resursu, un nereti šo resursu un zināšanu trūkums noved pie neefektīvas programmatūras izmantošanas vai licenču iztrūkuma, kas Latvijā ir administratīvi un pat krimināli sodāms.
"Esam uzsākuši bezmaksas semināru ciklu mazo un vidējo biznesa klientu sektoram, lai veicinātu izpratni par licencēšanas problemātikas jautājumiem, izplatītākajām kļūdām un IT programmatūru optimizācijas iespējām. Visbiežāk kļūdas jau tiek pieļautas nejauši, vienkāršas nezināšanas un specifikas dēļ, un mūsu uzdevums ir šķietami sarežģīto izskaidrot vienkārši un saprotami, piedāvājot atbilstošāko risinājumu. Bezmaksas programmatūras audits ir pirmais solis, lai primāri pasargātu sevi no nelegalitātes un datu drošības riskiem, kā arī vienlaikus efektivizētu ikdienas darbu un līdzekļus," tā DPA direktors Gatis Ošs.
Lai labāk izprastu pašu veikta bezmaksas audita vai sadarbības partnera realizēta audita projekta nozīmi un tā veikšanas ieguvumus, būtiski orientēties dažādajos programmatūru licencēšanas nosacījumos un biežāk izplatītākās programmatūru licencēšanas kļūdās uzņēmumos:
* Licences, kurām beidzies izmēģinājuma (Trial) laiks. Nereti datoru iegādāties var jau ar iepriekš instalētu programmatūru, kuras licencē ir noteikts konkrēts laiks programmatūras izmēģināšanai. Programmatūrai, kas netiek atinstalēta pēc izmēģinājuma perioda beigām, jāiegādājas pastāvīgas lietošanas licence.
* Kļūdaina programmatūras licencēšanas modeļa izvēle un nepareizs tās lietojums. Neiedziļinoties un nepievēršot vērību iegādātās programmatūras licences nosacījumiem, nereti iegādātās programmatūras licences versija vai tās ierobežojumi neatbilst sākotnēji paredzētajam mērķim. Kā arī komercdarbības nolūkos nereti tiek izmantotas programmatūras, kas paredzētas privātai lietošanai.
Plašāku informāciju par programmatūras licencēšanas novērtējumu un tā izmantošanas iespējām ikviens interesents varēs uzzināt DPA rīkotajā seminārā "Kafija ar zināšanu garšu", 23.jūlijā plkst.10.00 "Birojnīca", Berga bazārs.