Banner 980x90

Trejdeviņu zāļu vainags - maģisks aplis, kas pasargā no nelaimēm

Līgo vakarā un Jāņos latvieši jau izsenis ievērojuši vairākas tradīcijas un paražas, kas dažādos izpildījumos saglabājušas vēl joprojām - Jāņu zāļu vākšana, ugunskura degšana, dziesmu dziedāšana, dejošana, svētku mielasta gādāšana un baudīšana, tāpat neatņemama sastāvdaļa ir vainagu pīšana.

Padomos par vainaga pīšanu ar pilsētas informācijas portālu tīklus Pilseta24.lv dalās Valmieras Muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne un Krājuma nodaļas vadītāja Indra Vīlistere.

"Vasaras saulgriežu laikā dabas enerģija ir absolūtā pilnbriedā. Mūsu uzdevums saulgriežu laikā ir censties paņemt no dabas paņemt tīro enerģiju, protams, nenodarot tai pāri. Šajā laikā katrs var sakārtot savas domas un no dabas paņemt sev nepieciešamo - spēku, enerģiju, siltumu, gaismu, kā arī pateikties dabai par to, ka katrs esam sastāvdaļa no tās. Tas viss tiek darīts caur dažādiem rituāliem. Vainagu pīšana ir viena no svarīgākajām tradīcijām. Vainags tiek darināts apaļš kā saule, apaļš kā gads, kā ritenis, kas nepārtraukti turpinās, noārdās un atjaunojas. Apaļas formas vainags simbolizē sauli - tāpat kā Jāņu siers un Jāņu ugunskurs. Vainags ir veseluma un mūžības simbols. Ir vairāki veidi, kādos pīt vainagu, bet katram ir svarīgi tajā likt iekšā tos augus, kas pašam šķiet tuvi - vai nu pēc patikas vai sajūtas." stāsta Medne.

"Vainagu pīšanā katrs var izmantot sev tīkamākās metodes, tīkamākos ziedus un augus. Cits vēlas, lai vainags ir darināts tikai no ziediem, bet citam patīk iepīt arī augus. Visbiežāk tiek lietotas margrietiņas - tam par iemeslu ir tas, ka ar margrietiņām vainagu var sapīt bez diega palīdzības, jo tai ir garš un lokans kāts. Var pīt arī trejdeviņu ziedu vainagu. Varbūt šķiet, ka pļavā būtu grūti atrast 27 dažādus augus un ziedus, bet šajā vainagā var pīt visu, ko daba piedāvā - ziedus, augus, ozolu lapas. Vainaga pīšanas process un arī zāļu lasīšana ir kā meditācijas process, ka ļauj vainagā iepīt visas savas domas un laba vēlējumus nākotnei," stāsta Vīlistere.

Vainags no trejdeviņiem zālēm tiek uzskatīts, kā maģisks aplis, kas tā darinātāju un nēsātāju pasargā no nelaimēm, slimībām un atvaira nelabvēļus.

Ja pinot trejdeviņu ziedu vainagu ar nevienu nesarunājas, katru zāli, ziedu, lapu vainagā iepin ar īpašu domu, ieliekot tajā visu savu pozitīvo enerģiju un gaišās domas, tad var iegūt visstiprāko vainagu, vēsta Vasaras saulgriežu tradīcijas.

"Pirms doties pļavā vai mežā, ir jāpalūdz Pļavas mātei un Meža mātei atļauja, kas ņemsiet tikai sev un tik, cik nepieciešams. Kā pateicību par to, ko daba mums dod, pļavā vajadzētu iesiet sarkanu vilnas dzijas dzīparu," min Medne.

Muzeja darbinieces aicina - vijot sev vainagu, ielikt tajā visu pozitīvo domu apkopojumu. Ziedam, tāpat kā cilvēkam ir sava enerģija, kuru tas izstaro smaržas veidā. Uzliekot galvā pašu lasītu un darinātu vainagu, tiek vairota pozitīvo domu enerģija.

Vainagos neiesaka likt aizsargājamus augus, kā arī indīgus augus.

Vīriešiem vainagu darina no ozolu lapām, bet sievām un meitām vainagā liekamie augi ir – Liepas, Ozola, Bērza lapas, Jasmīna ziedi, Pīlādžu lapas, Upeņu lapas, Raspodiņš, Rudzupuķes, Āboliņš, Asinszāles, Pelašķis, Pīpenes, Vībotne, Zilgalvīte, dažādas smilgas un citi augi. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)