Banner 980x90

Sudraba: Pārspīlējot koalīcijas nozīmi, likumdevējs Latvijā ir padarīts vājš

Saeimas darba organizācijā esot panākts, lai tiktu ignorēta opozīcija, tādējādi pārspīlējot koalīcijas nozīmi, likumdevējs Latvijā ir padarīts vājš, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" saka partijas "No sirds Latvijai" līdere Inguna Sudraba.

Politiķe intervijā runājot par darbību Saeimā plašu uzmanību velta jautājumam par elementāru sadarbību lēmuma pieņemšanā, jo, kad koalīcija kopā ar valsts administrāciju, ar ministrijām nāk ar kādiem priekšlikumiem, opozīcija tos saņem pēdējā brīdī.

"Piemēram, līdz formalitātei, izsmieklam novests parlamenta un ministru attiecību reglaments. Tas nosaka, ka tad, kad ministrs atnāk, lai sniegtu mutiskas atbildes, tev ir tiesības uzdot jautājumu, kurš nav garāks par minūti. Ministrs atbild divu minūšu garumā. Ja tu pirms tam esi parakstījis rakstiskus jautājumus ministram, tad vari uzdot tikai divus. Kurš nav parakstījis, var uzdot trīs," stāsta Sudraba.

Pēc viņas domām šāda pieeja daudz liecina par Saeimas domāšanu, lai gan jautājums neesot tikai par to, ko opozīcija var izdarīt. Viņasprāt jautājums ir par to, ko grib un var izdarīt likumdevējs kā tāds.

"Latvijas parlaments visus pēdējos gadus ir ļoti strauji virzījies pretī apliecinājumam, ka likumdevējs nevēlas būt tas, kurš virza un nosaka politiku valstī. Turklāt viss Saeimas instrumentārijs radīts tā, lai likumdevējs (bez tā, ka viņam nav gribas) nespētu uzturēt arī tādu vidi, kurā spētu rasties atbildīga politika," uzskata Sudraba.

Viņa arī piebilda, ka likumdevēju šajā gribā aizvieto koalīcijas padome un izpildvara, jo Latvijas parlamentam nav pat tādu analītisko departamentu, kādi ir Igaunijas vai Lietuvas parlamentos, kas ļautu vērtēt valdības politisko piedāvājumu, radīt alternatīvas.

"Mūsu pirmā, ar "diskusijām" par 2015.gada budžeta likumu saistītā, pieredze liecina, ka Saeimai, pieņemot budžetu, nav nekādas gribas diskutēt par politiku, kā šo budžetu realizēt. Visa runāšana veltīta tam, kā kādus divus miljonus sadalīt deputātu kvotās. Tādas lietas kā mūsu prasība Ministru kabinetam izstrādāt kvalitātes vadības sistēmu izglītībā tiek noraidītas "a priori". Likumdevēja vājums izpaužas arī vēlmē nekritizēt izpildvaru. Pārspīlējot koalīcijas nozīmi, likumdevējs ir padarīts vājš. Tomēr es uzskatu, ka tas, vai tu gribi būt varas noteicējs, ir paša likumdevēja ziņā. Vai tu saproti, ka arī saturiski, pēc būtības nosaki, kādi būs likumi. Vai esi reāls izpildvaras kontrolētājs. Tas ir tikai paša likumdevēja ziņā," uzskata Sudraba.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)