Strašuna: Apstrādes rūpniecība šī gada sākumā turas virs ūdens
Lielu pārsteigumu šī gada pirmajos divos mēnešos Latvijas apstrādes rūpniecībā nav bijis - ražotāji turas nedaudz virs ūdens. Šī gada februārī ražošanas apjomi bija par 1,6% lielāki nekā pirms gada, bet situācija stipri atšķiras pa nozarēm, norāda "Swedbank" vecākā ekonomiste Lija Strašuna.Proti, labs kāpums februārī vēl arvien bija vērojams kokrūpniecībā - ap 10% salīdzinājumā ar 2014.gada februāri un mēbeļu ražošanā - ap 20%, datoru un elektronikas ražošanā - ap 100%. Mazi plusiņi bija arī ķīmijas rūpniecībā un metālapstrādē. Tajā pašā laikā apjomi krita, piemēram, pārtikas rūpniecībā - par 11%, tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanā - par 22-23%, elektrisko iekārtu ražošanā - par 16%.
"Šogad apstrādes rūpniecībā kopumā gaidāms neliels apjomu pieaugums. Protams, Krievijā būs ļoti dziļš pieprasījuma kritums, un ražotāju eksports uz šo kaimiņvalsti jau sarūk un saruks vēl vairāk - tas skar jo īpaši pārtikas rūpniecību un tekstilrūpniecību, mazākā mērā arī metālapstrādi un mašīnbūvi. Lielāka konkurence no Krievijas, kura zemākas cenas dēļ saistībā ar rubļa kursa pavājināšanos jūtama arī Latvijas kokrūpniekiem," norāda Strašuna.
Tajā pašā laikā šķiet, ka situācija Eiropā pamazām uzlabojas, uz ko norāda arī apstrādes rūpniecības iepirkumu menedžeru indeksa kāpums Zviedrijā un eirozonā, jo īpaši Vācijā, pēdējos mēnešos, skaidro ekonomiste. Tas ļauj cerēt uz spējāku pieprasījuma kāpumu šajās valstīs. Pakāpeniski tiek atsākta arī ražošana "Liepājas metalurgā", kas arī balstīs apstrādes rūpniecības izaugsmi, jo īpaši šī gada otrajā pusē.
Pilseta24.lv jau vēstīja, ka šī gada februārī salīdzinājumā ar janvāri rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 1,5%, bet, salīdzinot ar 2014.gada februāri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 1,6%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Tajā skaitā apstrādes rūpniecībā kāpums par 0,7%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 1,5% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 6,3%.
Salīdzinot ar 2014.gada februāri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 1,6%, un to ietekmēja produkcijas apjoma kritums par 11,5% elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarēs. Uz sarakstu