Banner 980x90

Plāno paaugstināt speciālistu profesionalitāti darbā ar bērniem ar saskarsmes grūtībām

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) no nākamā līdz 2023.gadam plāno izstrādāt un ieviest atbalsta sistēmu valsts un pašvaldību speciālistiem darbam ar bērniem, kuriem ir uzvedības traucējumi un saskarsmes grūtības.

Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāve Marika Kupče, vienlaikus paredzēts arī izstrādāt apmācību programmu un īstenot apmācības speciālistiem bērnu tiesību aizsardzības jomā, īpaši vardarbības gadījumos ģimenē.

Lai īstenotu iepriekšminētās aktivitātes, plānots VBTAI telpās izveidot konsultatīvo punktu jeb kabinetu. Tajā paredzēts izveidot starpinstitucionālu un starpprofesionālu sadarbības tīklu, lai sniegtu atbalstu speciālistiem darbam ar bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem.

Tāpat plānots izstrādāt un izmēģināt jaunas profesionālās kvalifikācijas pilnveides un zināšanu pilnveides izglītības programmas un to apmācību metodoloģijas speciālistiem bērnu tiesību aizsardzības jomā, tostarp vardarbības gadījumu atpazīšanai ģimenē ar bērniem.

LM arī iecerējusi īstenot informēšanas pasākumus, lai palielinātu sabiedrības izpratni par vardarbību ģimenē un tās atpazīšanu, kā arī veikt pētījumu par sabiedrības attieksmes maiņu attiecībā uz vardarbību ģimenē.

Paredzēts, ka atbalsta sniegšanai konsultatīvajā kabinetā tiks piesaistīti psihologi, ergoterapeiti, sociālie pedagogi, neirologi, logopēdi, "Montesori" pedagogi, speciālie pedagogi, rehabilitologi un psihiatri. Šāds speciālistu loks nepieciešams, lai vienkopus varētu veikt kvalitatīvu bērna diagnosticēšanu un piemērota atbalsta plāna izstrādi bērnam ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām.

Atbalstu plānu īstenos pašvaldības speciālists, kura kompetencē būs darbs ar konkrēto bērnu, pats bērns un viņa likumiskie pārstāvji vai aprūpētāji. Pēc plānā noteiktā laika perioda paredzēts veikt atkārtotas darbības, lai konstatētu plānā noteikto pasākumu īstenošanu un tālāko rīcību.

Sistēmas izveides nepieciešamību LM pamato ar faktu, ka šobrīd vispārizglītojošās izglītības iestādēs un arodskolās gandrīz katrā klasē ir bērni ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām. Tas rada risku gan nepietiekamas izglītības programmas apguvei, gan nepilnvērtīgai attīstībai, īpaši tad, ja netiek nodrošināta bērnam nepieciešamā atbalsta sistēma.

Ministrijā norāda, ka visbiežāk šādu problēmu risināšanai tiek pielietotas ierastās pedagoģiskās metodes, taču ne vienmēr tās ir efektīvas un ļauj apzināt pilnu problēmas ainu. Tādēļ jaunā atbalsta sistēma būs palīgs bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un aprūpētājiem un izglītības iestāžu speciālistiem darbam ar bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām.

Plānots, ka līdz 2023.gadam zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā pilnveidos vismaz 5825 speciālisti. Savukārt, sākot ar 2017.gadu, vismaz 1000 bērniem paredzēts izstrādāt atbalsta programmas un vismaz 2250 vecākiem un speciālistiem gadā sniegt rekomendācijas bērna uzvedības korekcijai.

Tā kā līdz šim Latvijā nav bijusi šāda atbalsta sistēma, piesaistot Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzekļus, paredzēts īstenot pilotprojektu, pēc kura rezultātiem izvērtēs, vai un kā šādu pakalpojumu nodrošināt turpmāk. Kopumā aktivitāšu īstenošanai paredzēti 2,34 miljoni eiro, tai skaitā ESF finansējums - 1, 99 miljonu eiro apmērā un valsts budžeta finansējums - 586 900 eiro apmērā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)