Maļinovā ražos biokosmētiku, kuras pamatizejviela būs medus
Ar Eiropas Savienības (ES) finansiālu atbalstu Daugavpils novada Maļinovas pagastā, Maļinovā, tapusi ražotne, kurā iecerēts ražot biokosmētiku, kuras pamatizejviela būs medus, aģentūru LETA informēja Daugavpils novada pašvaldībā.
SIA "Latvijas Bio" nodarbojas ar bioloģisko biškopību, apsaimniekojot ap 10 000 bišu saimju 20 dravās. Tā kā saimniecība izvietojusies sešos Daugavpils novada pagastos, būvēt ražotni Maļinovā bija izdevīgi tās atrašanās vietas dēļ.
Ražotnē būs noliktava, kurā medus rāmīši atradīsies konstantā temperatūrā. Tāpat būs medus apstrādes daļa, kurā automatizēti tiks veikta medus atvākošana un sviešana. Tālāk medus tiks novirzīts uz pārtikas telpām medus produktu fasēšanai vai uz pārstrādi biokosmētikā.
Tā kā iekārtu jaudas ir sabalansētas ar uzņēmuma saražotā medus apjomu, aptuveni 80 000 kilogramu sezonā, pagaidām uzņēmums neplāno iepirkt medu no citām saimniecībām. SIA "Latvijas Bio" galvenokārt orientēsies uz Latvijas tirgu ar perspektīvu nākotnē sākt arī eksportu.
"Vēlamies tikt pie galaprodukta ar augstāku pievienoto vērtību, kuras pamatā būs mūsu pašu saražotais medus. Patlaban jau ir izstrādāta receptūra šampūnam, skurbjiem un pirts ziedēm," stāsta SIA "Latvijas Bio" valdes priekšsēdētājs Andis Andruško.
Aktīvi tiek domāts arī par inovatīviem medus pārtikas produktiem - uzņēmējs nevēlas apstāties tikai pie tradicionālajiem riekstiem un augļiem medū. Produkti tiks sertificēti kā dabīgi un bioloģiski, lai tos veiksmīgāk varētu pārdot gan iekšējam, gan ārējam tirgum.
Biokosmētikas receptūras uz līguma pamata izstrādās pieredzējusi speciāliste no Valmieras, savukārt ražotni vadīs speciālists pārtikas ražošanā, laboratorijā darbosies ķīmiķis. Ražotnē plānots nodarbināt sešus līdz astoņus darbiniekus.
Andruško atklāj, ka kosmētikas speciālistu Latvijā, īpaši Latgalē, trūkst, turklāt lielākā daļa viņu ir pirmspensijas vecumā. Tā kā uzņēmējs vēlas pēc iespējas vairāk nodarbināt vietējos iedzīvotājus, tiks meklētas iespējas apmācīt darbiniekus uz vietas.
Ražotnes būvniecības darbus veicis ģenerāluzņēmējs SIA "Cander būve". Tuvākajā laikā ir plānots pabeigt teritorijas labiekārtošanu un apzaļumošanu, lai jau šajā sezonā varētu sākt ražošanu.
Par sniegto atbalstu ražotnes tapšanas gaitā Andruško pateicas arī Daugavpils novada pašvaldībai un Lauku atbalsta dienestam. Kopējās investīcijas projektā ir 350 000 eiro, no tiem 140 000 eiro - ES līdzfinansējums.
Uz sarakstu