Banner 980x90

Lielākā daļa jeb 63% iedzīvotāju darbavietas Latvijā vērtē kā ģimenēm nedraudzīgas

Lielākā daļa jeb 63% iedzīvotāju Latvijas darbavietas vērtē kā ģimenēm un bērniem nedraudzīgas, pirmdien, 1.jūnijā, pieredzes apmaiņas diskusijā sacīja "Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Lai pievērstu uzmanību ģimenes un darba dzīves līdzsvara nozīmei laimīgas ģimenes veidošanā un aktualizētu darba devēju, valsts un pašu strādājošo atbildību un aktīvu rīcību ģimenes stiprināšanā, aizsākta informatīvā akcija "Darbā bērni", stāstīja Akmentiņa-Smildziņa.

Viņa stāstīja, ka sociālā portāla "draugiem.lv" rīkotajā aptaujā secināts, ka vecāki ļoti bieži izjūt darba devēja atbalsta trūkumu laikā, kad viņu bērns ir saslimis. Vecāki baidās saņemt pārmetumus gan no darba devēja, gan darba kolēģiem, uz kuriem darbinieka prombūtnes laikā tiek "izdalīta darba slodze".

Tāpat darba ņēmēji, kuri ir arī vecāki, norāda, ka darbavietā ir liela darba noslodze, tādēļ nākas strādāt virsstundas. Pat ja par virsstundām tiek maksāts, vecāki nereti pēc darba ir pārguruši, tādēļ nespēj pienācīgu uzmanību veltīt savam bērnam, norādīja iniciatīvas vadītāja.

Tāpat viņa stāstīja, ka vecāki no savām darbavietām vairāk vēlētos "bonusus", piemēram, atļauju saņemt brīvdienu 1.septembrī, lai pavadīt savu bērnu uz skolu.

Akmentiņa-Smildziņa arī stāstīja, ka vecāki pat atvaļinājumā nevar pabūt kopā ar saviem bērniem, jo nākas doties uz darbu. Šādu situāciju kultivē cilvēku, it īpaši sieviešu, bailes zaudēt darbu.

Arī zemāka darba samaksa liek vecākiem strādāt ilgākas stundas vai pat vairākos darbos, kā rezultātā cieš attiecības ar atvasi.

Daudzi vecāki uzskata, ka darba devējam būtu jānodrošina brīvdiena, kad tas ir nepieciešams, piemēram, jau minētajā pirmajā skolas dienā. Tāpat vecāki uzskata, ka darba devējam būtu jānodrošina iespēja strādāt attālināti, strādāt pusslodzi, kā arī vasaras mēnešos darbu beigt agrāk.

Kā diskusijā sacīja LR1 "Ģimenes studijas" programmas vadītāja Agnese Linka, darba devējiem būtu jāpiedomā arī pie atbalsta mehānismiem darbiniekiem ar bērniem, jo "nav centīgāka darbinieka par jaunajiem vecākiem". Tieši šie cilvēki lielāku uzmanību velta darbam, kā arī veiksmīgāk plāno laiku, lai pēc iespējas vairāk uzmanības veltītu savām atvasēm.

Savukārt, kā diskusijā norādīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs, vecākiem nav jābaidās, ka par saņemtu darba nespējas lapu, lai koptu savu bērnu slimības gadījumā, viņus varētu atlaist. Šādas tiesības nosaka likums.

Tāpat viņš stāstīja, ka kopš 1.janvāra vecāki ar vienu vai diviem bērniem var saņemt vienu brīvdienu, kā arī trīs un vairāk bērnu vecāki var saņemt trīs brīvdienas gadā, lai pavadītu laiku kopā ar saviem bērniem.

Rācenājs arī norādīja, ka sūdzības par darba devēju lielākoties Valsts darba inspekcijai tiek iesniegtas un tiesvedības procesi tiek sākti tikai tad, kad darbinieks jau ir atlaists vai pats aizgājis no darba. Tas apliecina, ka darbvietas saglabāšana ir būtiskāka nekā cīņa par savām tiesībām.

Kā diskusijas dalībniekiem stāstīja sociālā tīkla "Draugiem.lv" pārstāvis Jānis Palkavnieks, nav nepieciešams no jauna izgudrot velosipēdu. Ja darbiniekam, kuram ir bērni, iedod brīvdienu, lai viņš apmeklētu sava bērna pasākumus, tad tas tikai veicina viņa produktivitāti. Darba devējiem ir jādomā, kā uzlabot darba vidi, jo "uzņēmumi darīs daudz ko, lai konkurētu par labiem speciālistiem".

Arī Labklājības ministrija (LM) aicina darba devējus kļūt atsaucīgākiem pret saviem darbiniekiem un aicina uzņēmumus pieteikties "Ilgtspējas indeksā", šādi apliecinot to, ka viņi ir ģimenēm draudzīgi komersanti.

Kā pieļāva LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Līvija Liepiņa, tie uzņēmumi, kuri būs saņēmuši statusu "ģimenēm draudzīgs komersants", iespējams, nākotnē varētu saņemt arī nodokļu atlaides.

Tāpat, lai pievērstu uzmanību darba un ģimenes dzīves līdzsvara veidošanai, "Amigo" darbinieki šogad ir aizsākuši tradīciju un šodien uz darbu devušies kopā ar saviem bērniem, šādi bērnam radot izpratni, ar ko vecāki nodarbojas, kā arī veicinot ģimenei atbalstošas uzņēma iekšējās kultūras veidošanos.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)