"KVV Liepājas metalurgs" atzinīgi vērtē valdības nacionālo pozīciju
AS ''KVV Liepājas metalurgs'' ir iepazinies un atzinīgi vērtē Latvijas nacionālo pozīciju, ar kuru valdības pārstāvji nākamnedēļ, 9.novembrī, piedalīsies ārkārtas Eiropas Savienības Konkurētspējas ministru padomes sanāksmē par situāciju tērauda rūpniecībā Eiropā.
"Tērauda ražošanas nozares katastrofālās situācijas risināšana vairs netiek uzskatīta tikai par katras konkrētās valsts problēmu un centieni rast risinājumu tiek meklēti visas ES līmenī," uzsver AS "KVV Liepājas metalurgs" valdes loceklis Igors Talanovs. "Pozitīvi, ka nacionālajā pozīcijā Latvija iestājas par efektīvu antidempinga pasākumu īstenošanu, kas novērstu negodīgu konkurenci, kā arī atbalsta ierosinājumu dalībvalstīm piemērot plašākus atbalsta nosacījumus elektroenerģijas patērētajiem, jo īpaši – energoietilpīgo nozaru uzņēmumiem. Īpaši svarīgi, ka tiek akcentēta nepieciešamība izvērtēt iespējas samērīgu eksporta ierobežojumu piemērošanai tērauda un metāla lūžņiem".
Kā pilsētas informācijas portālu Liepaja24.lv informēja uzņēmuma pārstāvji, "KVV Liepājas metalurgs" nav lūdzis valsts atbalstu tiešas dotācijas veidā no valsts budžeta, bet gan cenšas panākt vienlīdzīgus apstākļus ar citu valstu metalurģijas uzņēmumiem, pirmām kārtām nodrošinot konkurētspējīgu elektroenerģijas cenu. Ja uzņēmumam nav iespēju ražošanas procesā izmantot elektroenerģiju par līdzīgiem tarifiem, kādi pastāv, piemēram, Polijā, Čehijā, Vācijā, Zviedrijā (kur elektroenerģijas cena ir aptuveni divas reizes zemāka nekā Latvijā), "KVV Liepājas metalurgs" produkcija nav konkurētspējīga un grūti runāt par ražošanas apjomu palielināšanu.
Šobrīd elektroenerģijas tirgus Latvijā mainās par labu patērētājiem, arī prognozes liecina, ka nākamajā gadā elektroenerģijas cena varētu samazināties par aptuveni 10%, kas ir svarīga ziņa "KVV Liepājas metalurgs".
Ar krīzi metalurģijā un tās graujošajām sekām saskaras daudzu Eiropas valstu uzņēmumi, arī daudz lielāki un jaunāki nekā "KVV Liepājas metalurgs". Eksperti norāda, ka tērauda nozari spēcīgi ietekmē augstās energoresursu cenas, pieprasījuma kritums un konkurences cīņa ar zemu izmaksu produkciju no Ķīnas. Oktobrī publiskajā telpā parādījās informācija par traģisko situāciju Lielbritānijas metalurģijas nozarē. Pēdējā mēneša laikā britu tērauda rūpniecība piedzīvojusi vienu neveiksmi pēc otras – uzņēmumā Sahaviriya Steel Industries darbavietas zaudēja 2200 darbinieku, Caparo Industries vadība atzīst, ka apdraudētas 1700 darba vietas, bet vienā no Tata tēraudrūpnīcām atlaisti vairāk nekā 900 darbinieku.
"KVV Liepājas metalurgs" aprēķini liecina, ka, strādājot līdzšinējā apjomā, t.i, gadā eksportējot ap 300 000 tonnu armatūras un nodarbinot 540 darbinieku, uzņēmuma eksporta apjoms ir gandrīz 100 miljoni eiro gadā. Šādā situācijā vairāk nekā 20 miljonu eiro gadā uzņēmums samaksā valstij nodokļos, darba algās, norēķinās par elektroenerģiju, gāzi un citiem pakalpojumiem.
Brīdī, kad uzņēmums spēj palielināt ražošanas jaudas, eksportējot gandrīz 600 000 tonnu gadā un nodarbinot vairāk nekā 700 strādājošo, eksporta apjoms gadā ir vairāk nekā 190 milj.eiro. Bet samaksātie nodokļi, darba algas un pakalpojumu apmaksa sasniedz gandrīz 36 miljoni eiro gadā.
Šie aprēķini ir pierādījums tam, ka "KVV Liepājas metalurgs" spēj būt nozīmīgs atbalsts Latvijas tautsaimniecības attīstībā un eksporta veicināšanā.
Ja nu tomēr "KVV Liepājas metalurgs" smagajā konkurences cīņā neizdotos uzvarēt un vissliktākā scenārija gadījumā darbu nāktos pārtraukt, zaudētāji nebūtu tikai investori un uzņēmumā strādājošie. Ievērojamus zaudējumus ciestu valsts ekonomika un nozare kopumā.
Uz sarakstu