Kozlovskis: Bēgļu uzņemšana ES valstīm būs brīvprātīga, ne piespiedu kārtā
Bēgļu uzņemšana Eiropas Savienības (ES) valstīs būs brīvprātīga, ne piespiedu kārtā, ceturtdien, 23.aprīlī, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.Viņš uzsvēra, ka Latvija nekad nav izrādījusi iniciatīvu uzņemt bēgļus, turklāt šeit nonākušie bēgļi arī negrib palikt Latvijā, bet gan doties tālāk uz citām ES valstīm. Arī citās dalībvalstīs ir vienprātība, ka bēgļu uzņemšana nevar būt piespiedu kārtā.
Latvija ES bēgļu problēmas risināšanas programmā varētu iesaistīties nosūtot vairāk robežsargu kopējās operācijās. "Redzam mūsu ieguldījumu ārējās robežas stiprināšanā," sacīja ministrs.
Pēc Kozlovska teiktā, jau patlaban dažādās starptautiskās operācijās iesaistīti līdz pat 60 robežsargiem. Saņemot ES papildu finansējumu šo skaitu varētu palielināt. Eiropas Komisijai lūgts pēc iespējas drīzāk ierosināt papildu finansējuma piešķiršanu ES robežu aģentūrai "Frontex".
Ceturtdien sasauktajā Eiropadomes ārkārtas sanāksmē plānots izskatīt sagatavotos 10 priekšlikumus bēgļu problēmas risināšanai.
Kā atzina Kozlovskis, bēgļu kontrabanda nav jauna situācija, arī traģiski gadījumi notikuši iepriekš.
Arī Latvijā vērojams, ka daļa kontrabandistu pārslēgušies no akcizēto preču kontrabandas uz cilvēku kontrabandu. Tajā iesaistās gan Krievijas, gan Latvijas, gan citu valstu pilsoņi. Kozlovskis atgādināja, ka par cilvēku kontrabandu draud kriminālatbildība.
Saistībā ar neseno traģēdiju Vidusjūrā, kurā gāja bojā nepilns tūkstotis imigrantu, 23.aprīlī sasaukta ārkārtas Eiropadomes sanāksme. Jau ziņots, ka Vidusjūrā, Lībijas piekrastē, naktī uz svētdienu apgāzās kuģis ar aptuveni 700 imigrantiem, no kuriem izglābties izdevās vien nedaudziem. Kā informēja Itālijas krasta apsardze, izdzīvojuši tikai 28 cilvēki. Atbilstoši viņu teiktajam uz zvejas kuģa bija aptuveni 700 cilvēku, apliecināja amatpersonas.
ES vēl nav pieņēmusi lēmumu, vai noteikt bēgļu jeb imigrantu kvotas dalībvalstīs, un par jautājumu gaidāmas smagas valstu vadītāju sarunas. Latvijas pozīcija šajā lietā ir skeptiska, Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē iepiekš sacīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V). Uz sarakstu