Banner 980x90

Kā vislabāk tīrīt vannasistabu, lai tā būtu spodra

Gan jau katrs ir sapņojis par gaišu, modernu un mirdzošu vannasistabu. Taču mūsdienīga santehnika un skaistas flīzes nedos gaidīto elegances efektu, ja šajā telpā nevaldīs ideāla spodrība.

Vannasistabai jāiztur liela slodze, jo to izmanto visi ģimenes locekļi. Kaļķainais ūdens veido nosēdumus uz krāniem, dušas, vannas, flīzēm un dušas kabīnes stikliem. Gar tualetes poda malām krājas grūti notīrāms urīnakmens. Ja nav labas ventilācijas, telpā var rasties pelējums. Kā vannasistabu sakopt ātri un efektīvi?

Skābie un sārmainie tīrīšanas līdzekļi

Arī tad, ja virtuvē un vannasistabā būs ieklātas vienādas flīzes, tīrīšanai vajadzēs atšķirīgus līdzekļus. Veikala "BG" menedžeris Gunārs Upmanis skaidro, ka skābie tīrīšanas līdzekļi (pH mazāks par 7; jo šis skaitlis mazāks – jo līdzeklis skābāks) labi šķīdina kaļķa, dzelžaina ūdens un urīnakmens nogulsnes. Savukārt sārmainie līdzekļi, kuru pH lielāks par 7, notīra taukus un sadzīves netīrumus. Vannu klāj kaļķakmens nogulsnes, mēdz būt nosēdumi no ūdens, kurā ir daudz dzelzs oksīda. Tos likvidēs skābie tīrīšanas līdzekļi. Vannā ir arī netīrumi, kas palikuši, cilvēkam mazgājoties, un ziepju, dušas želejas nosēdumi. Ar tiem tiks galā sārmainie līdzekļi. Tāpēc vanna, iespējams, jātīra ar diviem līdzekļiem: vispirms ar sārmaino, ko noskalo ar ūdeni, lai nepaliek balta kārtiņa, un pēc tam ar skābo līdzekli. Turpmāk vienreiz var tīrīt ar sārmaino, nākamreiz - ar skābo. Nelaime vien tā, ka uz amatieriem domātajiem līdzekļiem ne vienmēr norādīts pH.

Vannasistabā sienas flīzes ar laiku zaudē spožumu, jo ūdens iedarbībā pārklājas ar kaļķa kārtiņu. Tās tīra ar skābu līdzekli. Ja vēl beigās nospodrināsiet ar mikrošķiedras lupatiņu, jūsu vannasistaba mirdzēs.

Rīkojieties uzmanīgi, ja uz flīzēm ir zeltījumi! Iespējams, parastie tīrīšanas līdzekļi tos var noberzt, tāpēc rūpīgi jāizlasa instrukcija.

Grīdas flīžu šuves apstrādā ar koncentrētāku sārmainu tīrīšanas līdzekli, pagaida, lai iedarbojas, un cītīgi berž ar birsti vai švammi. Ja līdzeklim pievienots hlors, tas šuves arī pabalinās, padarot gaišākas.

Vannai un podam der izmantot atšķirīgus tīrīšanas līdzekļus. Pods un parasti arī vannasistabas izlietne ir no fajansa, uz to skābe neiedarbojas. Tomēr jābūt uzmanīgiem, ja izlietnei ir hromēta notece, jo skābie līdzekļi bez antikorozijas piedevām to var sabojāt. Podu var tīrīt ar stipri skābu līdzekli, kas tiks galā gan ar dzelzs oksīdu, gan kaļķakmens un urīnakmens nosēdumiem.

Kā rīkoties ar podu

Uzņēmuma "SOL Latvia" kvalitātes vadītāja Anita Vidiņa stāsta, ka tualetes podam izvēlas mīkstu birsti. Pērkot to patausta - jo mīkstāka, jo labāk tīrīs. Podu no iekšpuses nopūš ar ikdienas tīrīšanas līdzekli (pudelē ar smidzinātāju). Birsti ieliek poda ūdenī, lai pamirkst, bet trauciņu ievieto izlietnē, apstrādā ar vannasistabas tīrāmo līdzekli un atstāj, lai tas dažas minūtes iedarbojas. Ar ūdenī samitrinātu mikrošķiedras lupatiņu no ārpuses noslauka visu tualetes podu. Pie vāka parasti ir dzelteni plankumi, tos iztīra ar poda birsti. Visnetīrākā ir mala poda iekšpusē, kur nogulsnējas urīnakmens. Arī to iztīra ar birstīti. Ja stipri netīrs, apstrādā ar līdzekli un atstāj uz nakti, lai iedarbojas. Visu iekšpusi izmazgā ar poda birsti.

Trauciņā nav vērts liet nekādus dezinfekcijas līdzekļus, birste vienkārši regulāri jāmazgā.

Kā nesabojāt vannu


Vanna jātīra uzmanīgāk. Ja uz pudeles uzzīmēts tikai pods, vannu ar to tīrīt nedrīkst! Pēc Gunāra Upmaņa teiktā, šādi līdzekļi satur skābi (piemēram, sālsskābi vai fosforskābi), bet tajos nav antikorozijas līdzekļu, kas aizsargā hromētās daļas. Vanna kļūs spoži balta, taču emalja būs matēta, un to atjaunot nav iespējams. Ko darīt? Atliek pirkt jaunu vai čuguna vannā ielikt jaunu akrila vannu, veco izmantojot kā stipru un siltumu saglabājošu karkasu.

Nevajag berzt arī ar iecienīto Skaidru, jo tā satur smiltis, ir abrazīva (skrāpējoša). Šo līdzekli izmantojot pusgadu, emalja kļūs matēta.

Ja vanna ūdens dēļ kļuvusi dzeltenbrūna, to labi var notīrīt ar profesionāļiem domāto firmas "Tana" vannas ģenerāltīrīšanas līdzekli BR 75.

Akrila vanna ir patīkama, virsma ir silta, uz pamatnes parasti ir izcilnīši, lai neslīdētu kājas. Akrils ir mīkstāks materiāls, tāpēc nedrīkst izmantot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, asas švammes un birstes, jo saskrāpēto virsmu atjaunot nevar. Akrila vannas jātīra ar tām paredzētiem līdzekļiem. Der arī Cif Cream, ļoti labs ir profesionāļiem domātais līdzeklis Room Care R7.

Mēdz būt arī tādi tualetes poda vai vannas tīrīšanas līdzekļi, kas neder metāla krāniem un dušai, jo var sabojāt tērauda un alumīnija izstrādājumus.

Tīrīšanas līdzekļu klāsts ir plašs. Pareizi lietojot, labi ir visi. Iedarbīgs ir Dobeles uzņēmuma "Seal" ražotais līdzeklis vannasistabai puslitra pudelē ar smidzinātāju. Tas piemērots grīdu, sienu, cietu virsmu, flīžu, santehnikas un dušas kabīņu tīrīšanai, der arī akrila vannām un ir iedarbīgs pret pelējumu. Apsmidzina virsmu, pagaida dažas minūtes, lai iedarbojas, un notīra ar švammīti.

Duškabīne ir neērta uzkopšanai, jo tīrāmā virsma ir liela. Uz stikla sienām paliek kaļķaina ūdens, ziepju un dušas želejas plankumi. Notīrīta ar "Seal" līdzekli, kas atgrūž netīrumus, duškabīne ilgāk turas tīra.

Bīstamais marmors

Ekskluzīvas lietas mēdz sagādāt problēmas. Ja vanna, izlietne vai sienu un grīdas flīzes izgatavotas no marmora, tās drīkst tīrīt tikai ar neitrāliem vai sārmainiem līdzekļiem. Marmors ir kaļķakmens! Tāpēc aizliegts tam lietot skābus līdzekļus vai arī, kā iesaka Gunārs Upmanis, labāk iztikt bez marmora. Ja citādi nevar, jāsamierinās ar darbietilpīgu kopšanu ikdienā.

Ja nav pārliecības, vai izmantots marmors, uzpiliniet skābes pilienu mazāk redzamā vietā. Ja sāks putot - tātad marmors.

Problēmas var rasties, ja esat iegādājušies dabiskā akmens vannu vai flīzes. Ja grīda izlikta ar šādām flīzēm, poras uzsūks netīrumus no apavu zolēm. Tāpēc jāstaigā tikai basām kājām vai zeķītēs, jo pat no istabas čībām paliks neiztīrāmi plankumi. Labā ziņa ir tā, ka dabiskā akmens izstrādājumus var impregnēt, lai poras neuzsūktu netīrumus. Tas ir samērā dārgs pasākums, toties veicams tikai vienu reizi.

Grūti uzveicamais pelējums


Ja vannasistabā ir slikta ventilācija, ar laiku uz griestiem, sienām un flīžu šuvēm parādās melnā pelējuma sēne. To iznīdēs hloru saturoši līdzekļi, ko pārdod saimniecības preču un būvmateriālu veikalos. Parasti tie iepildīti plastmasas pudelēs ar smidzinātāju. Piemēram, pelējumu ļoti labi iznīcina Holandē ražotais līdzeklis Savo (veikalā "Depo" puslitra pudele maksā 4,65 eiro).

Pelējuma skartās vietas apsmidzina ar šo līdzekli. Pēc aptuveni 5-6 stundām tas nožūs, plankums kļūs gaišāks, un tad var apstrādāt vēlreiz. Turpina tik ilgi, līdz bojātā vieta kļuvusi tikpat gaiša kā nebojātā daļa.

Jārīkojas uzmanīgi, lai hloru saturošais līdzeklis nenokļūtu uz krāniem un citiem metāla priekšmetiem, jo hlors reaģē ar metālu. No vannasistabas der izņemt dvieļus un citas tekstilijas, jo hlors balina audumu, bet rokās uzvilkt cimdus, aizsargāt muti, degunu un acis. Jātīra tikai ar aukstu ūdeni, lai nerastos hlora tvaiki, kas kaitē plaušām.

Mitrā telpā pelējums var uzrasties atkal, tāpēc jānodrošina ventilācija. Izejot no mājas, vannasistabas durvis ieteicams atstāt vaļā. Tāpat vajag pārbaudīt, vai nav aizsērējušas ventilācijas lūkas restītes, un tās iztīrīt.

Efektīvie melamīna sūkļi

Krāni būs īpaši spoži, ja tos beigās nospodrināsiet ar melamīna sūkli. To var nopirkt profesionālo tīrīšanas līdzekļu veikalos (piemēram, veikalā "BG" Rīgā, Bukultu ielā 9, sūklis maksā 1,03 eiro). Veikalos "Depo" autopreču nodaļā iespējams iegādāties firmas "Vileda" švammītes Miraclean jeb brīnumdzēšgumijas (divu švammīšu komplekts maksā 2,39 eiro). Melamīna sūkļi ir balti, drupeni, tīrot rada nepatīkamu skaņu. Sūkli samitrina ar tīru ūdeni, izžņaudz, saspiežot starp plauk­stām, un tīra virsmu. Citus tīrīšanas līdzekļus nelieto. Melamīns ir videi draudzīgs materiāls.

Sūklis labi notīra sienas, kas krāsotas ar ūdens emulsijas krāsu. Viegli var likvidēt grūti notīrāmus netīrumus, piemēram, apavu švīkas uz sienām, grīdas flīzēm un linoleja grīdas. Tas viegli noņem ķēpājumus ar pildspalvu, zīmuļiem un flomāsteriem. Pēc lietošanas sūkli izžāvē.

Anita Vidiņa piebilst, ka melamīna sūklīti labāk lauzt pa mazam gabaliņam, ja jānotīra neliels traips vai švīka. Vesels sūklis starp pirkstiem ātri saspiežas, saplok un kļūst nelietojams. Labāk iegādāties tos, kam otru pusi neklāj abrazīvais materiāls, jo tas patiesībā nav vajadzīgs.

Ar laminātu klātas vannasistabas mēbeles (skapīšus, plauktiņus, galdiņu) mazgā ar ūdeni, kam pievienots stikla tīrīšanas līdzeklis, vai tīra ar mitru mikrošķiedras lupatiņu.

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu
 src=

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)