Banner 980x90

"Citadeles" vadītājs: Centieni meklēt papildu ieņēmumus budžetā ir saprotami, tomēr jāņem vērā arī riski

Foto: Evija Trifanova/ LETA
Foto: Evija Trifanova/ LETA

Finanšu ministrijas centieni meklēt papildu ieņēmumu avotus nākamā gada valsts budžetā ir saprotami, tomēr jāņem vērā arī ar iecerēm saistītie riski, uzskata bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis.

Viņš ir viena no tām amatpersonām, ko varētu skart Finanšu ministrijas un valdības plāns atcelt sociālā nodokļa "griestus" un ieviest solidaritātes nodokli.

"Ja ar šo nodokli apliks arī to ienākumu daļu, kas pārsniedz pašlaik likumā noteikto slieksni - 48 600 eiro gadā -, tad ienākumu samazinājums uz šī rēķina par dažiem tūkstošiem gadā man nebūs būtisks. Šo plānu uzņemu ar sapratni, jo ir skaidrs, ka valsts budžetā ir vajadzīgi papildu ieņēmumi valsts drošībai, skolotāju algu paaugstināšanai, veselības aprūpei. Tāpēc man ir saprotami Finanšu ministrijas centieni meklēt avotus, kā palielināt ieņēmumus nākamā gada valsts budžetā. Tiesa, valdībai tomēr būtu jāņem vērā, ka šis plāns ir saistīts arī ar risku. Vai, ieviešot šo nodokli, darba tirgū būsim spējīgi konkurēt ar citām valstīm? Vai nepazaudēsim augsta līmeņa speciālistus, kurus, piedāvājot labāku atalgojumu, pārvilinās darbā Igaunijā, Lietuvā vai kādā citā Eiropas valstī strādājošie uzņēmumi?" apsvērt mudina bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs.

Valdība vienojusies par vairākām nodokļu izmaiņām, lai nākamgad valsts budžetā nodrošinātu papildu ieņēmumus un lai atbalstītu iedzīvotājus ar mazākiem ienākumiem.

Viens no risinājumiem ir solidaritātes nodoklis, kas skars lielo algu saņēmējus ar darba algu mēnesī vidēji virs 4000 eiro.

Finanšu ministrija skaidro, ka, ieviešot solidaritātes nodokli, tiks novērsta nevienlīdzība, ka noteikts personu loks var veikt būtiski mazākus nodokļu maksājumus no saviem darba ienākumiem. Ieviešot jauno nodokli, nodokļu slogs visiem valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksātājiem būs līdzvērtīgs, jo nesamaksāto sociālo iemaksu daļu aizvietos solidaritātes nodoklis. Solidaritātes nodoklis procentuālā apmērā būtu līdzvērtīgs VSAOI. Ar šo nodokli tiktu aplikti tie ienākumi, kas pārsniedz VSAOI objekta maksimālos griestus, un tā likmes būtu tādas pašas kā VSAOI. Nodoklis tāpat tiktu dalīts starp darba devēju un darba ņēmēju. Nodokļa ieviešana neradīs papildu administratīvo slogu, jo no nodokļu maksātāja viedokļa tas būs vienots maksājums ar VSAOI, skaidro ministrijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)