Par pilsētu

Carnikavas novads

Carnikavas novads

Dabas parks "Piejūra" ietilpst trīs pašvaldību teritorijā - Rīgas pilsētas, Saulkrastu pilsētas ar lauku teritoriju un Carnikavas novada teritorijā. Tas stiepjas no Kalngales līdz Lilastes upei, ietver liedagus, kāpas, mežus un daudz aizsargājamos biotopus. Kopējā parka platība ir 4 315 ha, un tas ir dibināts 1962. gadā. Dabas parks "Piejūra" ir arī projekta Natura 2000 teritorija. Kad jūras piekrastē pēc carienes Katrīnas II rīkojuma darvas tecināšanai izcirta mežus, "Ceļojošās kāpas" mainīja savu novietojumu. Tika nopostītas mājsaimniecības un aizbērta Langas upe. Tai laikā izveidojās arī kāpu amfiteātris Garciemā. Tagad kāpa ir apstādīta ar kokiem, un smiltis savaldītas. Augstākais punkts dabas parkā, kas rāda ceļu jūras braucējiem ir Labošanās virsotne. 

Adrese: Carnikavas novads
Mājas lapa: www.tourism.carnikava.lv
GPS koordinātes: 57.115601, 24.222236

Gaujas upes grīva jeb "Koive mindu" (līvu valodā) ir lieliska vieta kā putnu vērotājiem, laivotājiem, tā dabas mīļiem un vienkārši atpūtniekiem. Neskatoties uz Gaujas tecējuma maiņām un dažādajiem ļaudīm, kas dzīvojuši tās tuvumā, vēl līdz šai dienai ir saglabājies Gaujas grīvas dabīgais izskats. Upi no abām pusēm ieskauj dabas parks "Piejūra". Teiksmainajā vietā, kur Gaujas plūdums noslēdzas, ikvienam paveras īpaša jūras un upes mijiedarbība, kuru laiku pa laikam apciemo arī "Nēģu karalis". 

Adrese: Carnikavas novads
Mājas lapa: www.tourism.carnikava.lv
GPS koordinātes: 57.159054, 24.265795

Carnikavas Novadpētniecības centra pirmsākumi meklējami 17. gs., kad Gaujas lejtecē Carnikavā atradās vienīgā pārceltuve, kas bija īpaši svarīga starptautiskajam ceļam Rīga - Pērnava. Tās tuvumā 1851. gadā tika uzcelta māja "Cēlāji", kuras iemītnieki rūpējās, lai ikviens varētu nokļūt otrpus Gaujai. 1966. gadā māja tika nogādāta uz Latvijas Etnogrāfisko muzeju. Šodien tās kopija ir uzbūvēta no jauna un ēku, kas atrodas Gaujas krastā, apskatīt var ikviens. 

Adrese: Carnikavas novads
Mājas lapa: www.tourism.carnikava.lv
Telefons: 29128086 (E.Pētersone)
GPS koordinātes: 57.134281, 24.274076


Carnikavas Ev. Lut. baznīca atrodas Siguļu ciematā un celta 1728. gadā. Tas ir vienīgais koka dievnams visā Vidzemes jūras piekrastē, kā arī ir viens no nozīmīgākajiem Carnikavas vēstures lieciniekiem. Šī baznīca ir pārcietusi gan labākus, gan sliktākus laikus un vienmēr ir bijusi saistīta ar Mengdena muižu un novada ļaudīm. Dievnama tuvumā savulaik atradusies pirmā Carnikavas skola, novada vēsturiskais centrs un novada kapi. Ēka ir izcils arhitektūras piemineklis, kas atzīts par nozīmīgu kultūrvēsturisku objektu. Tuvumā dievnamam atrodas kapu teritorija. Aizgājušo piemiņai iekārtota apzaļumota teritorija, kas ar saviem senajiem kokiem un reljefu to atšķir no visām citām piemiņas vietām Latvijā. 

Adrese: Siguļi, Carnikavas novads
Mājas lapa: www.carnikavasbaznica.lv
GPS koordinātes: 57.125176, 24.321467

Mežgarciems ir izveidojies kā bijušās Padomju armijas pretgaisa aizsardzības karaspēka daļas pilsētiņa, kurā Padomju Savienības laikā atradās S-75 PGA bāze armijas mācību vajadzībām. Vēl šodien teritorijā ir iespējams apskatīt šī Padomju laika mantojuma objektus. Teritorijā redzamas raķešu uzglabāšanas telpas, kazarmas, bunkurus un citas militārās telpas. 

Adrese: Mežgarciems, Carnikavas novads
Mājas lapa: www.carnikavasbaznica.lv
GPS: 57.102993, 24.239391

Carnikavas muižas kapitelis zināms ar 1917. gadu, līdz kuram Carnikava varēja lepoties ar greznāko muižu Vidzemē, kuru uzcēla Ernsts Reinholds fon Mengdens aptuveni 1774. gadā. Diemžēl I Pasaules kara laikā muižu nopostīja un vairs neatjaunoja. No skaistās Mengdena muižas, kuras bagātību vairoja nēģu zveja, palicis vien kolonnas kapitelis, renovētā klēts, atjaunotais muižas parks, kas mūsdienās kalpo kā vieta pasākumiem. Mūsdienās parks ir atjaunots, iekārtoti pastaigu celiņi, bērnu rotaļu laukumi un renovēta Carnikavas estrāde, kurā norisinās dažādi koncerti, kā arī novada lielākie svētki Zvejnieksvētki un Nēģu svētki. 

Adrese: Carnikavas novads
Mājas lapa: www.tourism.carnikava.lv
GPS koordinātes: 57.130325, 24.273907