Vēl nav skaidrs, kad Saulkrastu novada dome pārskatīs deputātu dalījumu pastāvīgajās komitejās

Valmiera, 10.aug., LETA. Vēl nav skaidrs, kad Saulkrastu novada dome varētu pārskatīt deputātu dalījumu pastāvīgajās komisijās, aģentūrai LETA pavēstīja Saulkrastu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Bruno Veide (LZP).

Veide skaidroja, ka nākamnedēļ esot ieplānotas pastāvīgo komisiju sēdes, kā arī esot vēl jāsaņem lēmums no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).

Veide norādīja, ka pie deputātu dalījumu komitejās vairāk strādājis domes priekšsēdētājs Ervīns Grāvītis (VL-TB/LNNK), taču ar pašu Grāvīti aģentūrai LETA tā arī neizdevās sazināties.

Saulkrastu novada domes deputāts Normunds Līcis (V), kurš sākotnēji bija vērsies VARAM ar sūdzību par deputātu dalījumu komitejās, kritizē, ka VARAM pret Saulkrastu novada domi vērsusies tikai pēc izskanējušās informācijas par šo pašu jautājumu Salaspils novada domē.

Neesot tā, ka Saulkrastu novada domes vadītājs Grāvītis būtu pilnīgi nepieredzējis, ņemot vērā vairākus pašvaldības priekšsēdētāja amatā aizvadītos termiņus, un ka šī būtu vienkārši kļūda, spriež Līcis.

Saulkrastu novada pašvaldībā ir piecas pastāvīgās komitejas ar septiņām vietām katrā, kas ļautu gandrīz katram no 15 domes deputātiem ieņemt pa divām komiteju vietām. Tomēr septiņiem VL-TB/LNNK pārstāvjiem ir 16 komiteju vietas, diviem "Latvijas Zaļās partijas" deputātiem sešas, kas ir tikpat, cik "Vienotības" pieciem deputātiem. Vienīgais "Latvijas Zemnieku savienības" deputāts strādā divās komitejās.

Jau vēstīts, ka pēc VARAM aicinājuma Saulkrastu novada dome novērsīs deputātu skaita neatbilstības komitejās, to domes priekšsēdētājs Grāvītis apliecinājis vēstulē ministrijai.

Kā aģentūru LETA informēja VARAM pārstāvis Oskars Vizbulis, atbildot uz VARAM vēstuli, kurā tika dots uzdevums nodrošināt proporcionalitātes principa ievērošanu un domes darbību atbilstoši likuma "Par pašvaldībām" normām, Grāvītis informējis, ka dome ir sākusi darbu pie pašvaldības normatīvā regulējuma, kā rezultātā tiks nodrošināts, ka komiteju locekļu skaits būs atbilstošs likumā noteiktajām prasībām, kā arī tiks nodrošināta proporcionalitātes ievērošana.

"Saulkrastu novada dome izprot situāciju par tiesību normas piemērošanu praksē, kas nosaka, ka katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības ievēlēto deputātu skaita," teikts Saulkrastu novada domes vēstulē.

Vērtējot pašvaldību lēmumus par komiteju ievēlēšanu, VARAM vairākās pašvaldībās, tostarp Salaspilī, Jūrmalā un desmit citās, konstatēja, ka lēmumi ir pretlikumīgi, kā arī tajos netiek ievēroti Satversmes pamatprincipi. Likums pieprasa pašvaldību komitejās nodrošināt proporcionalitāti, kas dotu iespēju un tiesības arī mazākumam jeb opozīcijai piedalīties pašvaldības lēmumu sagatavošanā un veidošanā, tādējādi nodrošinot demokrātijas pamatprincipu ievērošanu.

VARAM 12 pašvaldībām, kuru lēmumi neatbilda normatīvo aktu prasībām, nosūtīja vēstules, kurās tika norādīts, ka domes lēmums nedrīkst būt nelikumīgs un pašvaldības ir atbildīgas par to, lai tiktu nodrošināta komiteju locekļu skaita proporcionalitāte atbilstoši likumam.

Jau ziņots, ka VARAM pēc pašvaldību vēlēšanām ir saņēmusi dažādas sūdzības par kopumā 12 pašvaldību jaunievēlēto domju darbu. Sūdzības saņemtas par Rīgas, Jūrmalas, Ventspils, Daugavpils, Baldones, Jelgavas, Lielvārdes, Balvu, Viļānu, Carnikavas, Salaspils un Saulkrastu domju rīcību.