Pētījums: 76% uzņēmumu pozitīvi vērtē gāzes tirgus atvēršanu
Dabasgāzes tirgus liberalizācija jau tagad kļuvusi par uzņēmēju dienaskārtības jautājumu, un lielākā daļa jeb 76% aptaujāto Latvijas uzņēmumu gāzes tirgus atvēršanu vērtē pozitīvi, ar nepac ietību gaidot iespēju izvēlēties starp dažādiem piegādātājiem. Šādus rezultātus uzrādīja elektroenerģijas tirgotāja SIA "Enefit" un pētījumu kompānijas "TNS Latvia" veiktais pētījums, kurā piedalījās 503 uzņēmumi, kas ir vidējie un lielie enerģētikas patērētāji Latvijā.
Elektronerģijas tirgotāja "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers atzīmē, ka augstā uzņēmumu interese par alternatīvām gāzes piegādēm ir skaidrs signāls tirgus liberalizācijas gatavībai, tāpēc atbildīgajām pusēm nevajadzētu vilcināties ar nepieciešamo priekšdarbu veikšanu: "Pašlaik karstās diskusijas par AS "Latvijas gāze" aktīvu pārdošanu pēc vertikāli integrētā uzņēmuma sadalīšanas nedrīkstētu kļūt par iemeslu, lai vilcinātos ar uzņēmuma reorganizāciju, nodalot gāzes uzglabāšanas un sistēmas infrastruktūru no dabasgāzes tirdzniecības. Uzņēmumu aktīvu nošķiršana ir tikai viens no tirgus atvēršanas procesiem, un pārējās darbības var tikt veiktas neatkarīgi no tā. Piemēram, atvērtajā elektroenerģijas tirgū sadales un augstsprieguma sistēmu aktīvi joprojām pieder bijušajam monopoluzņēmumam, un tas nav apgrūtinājis iespējas veikt citus elektroeneģijas tirgus liberalizācijas procesus."
Kā pamatojumu pozitīvajai interesei par tirgus atvēršanu, uzņēmumu pārstāvji (56%) galvenokārt norāda konkurences veidošanos tirgū, kas potenciāli virzītu tā tālāku attīstību. Savukārt 46% uzņēmumu sagaida, ka tirgus atvēršana nodrošinās zemāku cenu piedāvājumu nekā pašreizējam monopoluzņēmumam. Tikmēr trešdaļai būtiska ir arī iespēja piemeklēt savām vajadzībām izdevīgāko gāzes iegādes risinājumu, salīdzinot dažādus alternatīvos piegādātājus. Tikai 16% aptaujāto pret tirgus liberalizāciju ir noskaņoti negatīvi, savas bažas skaidrojot ar iespējamu cenu kāpumu. Daļa uzņēmēju savu negatīvo viedokli pamato, atsaucoties uz slikto pieredzi ar citu iepriekš regulēto tirgu atvēršanu.
"Skaidrs un uz konkrētiem atskaites punktiem balstīts tirgus atvēršanas grafiks ir būtisks priekšnosacījums, lai gāzes tirdzniecībā ieinteresētie tirgotāji varētu savlaicīgi plānot savu darbu un uzņēmumi stratēģiski izvērtētu energoresursu iegādi ilgtermiņā. Aktīva konkurence jau no tirgus atvēršanas sākuma ir būtisks pamats objektīvām cenām un tirgus tālākai attīstībai. Vienlaikus tas pavērs plašas iespējas dažādu energouzņēmumu attīstībai, jo jau tagad piektā daļa uzņēmumu norāda, ka labprāt apvienotu savas enerģijas iegādes un gan gāzi, gan elektroenerģiju pirktu no viena tirgotāja. Šī interese ir saprotama, jo tā arī mazāki enerģijas patērētāji potenciāli varētu saņemt izdevīgākus sadarbības nosacījumus," skaidro Jānis Bethers.
SIA "Enefit" māteskompānija "Eesti Energia" ir Baltijā lielākais elektroenerģijas ražotājs, kas jau četrus gadus darbojas Igaunijas dabasgāzes tirgū, veicot gāzes piegādes uzņēmumiem. Kompānija "Eesti Energia" ir otrs lielākais gāzes tirgotājs Igaunijā, ieņemot nozīmīgu tirgus daļu, un ir ieinteresēta līdzšinējo pieredzi Igaunijas gāzes tirgū izmantot arī abos pārējos Baltijas tirgos.