Ko darīt, ja radušās grūtības segt kredītmaksājumus

Kā rīkoties, ja esi nonācis finansiālās grūtībās un nespēj savlaicīgi vai pietiekamā apmērā izpildīt savas kredītsaistības? Lūk, daži padomi un idejas, kā rīkoties šādās situācijās, lai mazinātu iespēju, ka viss nonāk līdz ļoti nepatīkamam scenārijam.

Vienmēr komunicē ar kredītdevēju
Jebkādu problēmu gadījumā vispirms nepieciešams sazināties ar aizdevēju. Nepieciešams informēt par radušos situāciju un izteikt vēlmi sadarboties, lai rastu kādu risinājumu. Aizdevēji visbiežāk šādu klienta soli novērtē un ir pretimnākoši. Piemēram, var vienoties par vēlāku samaksas datumu ikmēneša maksājumam (ar nelieliem soda procentiem), ja grūtības ir īslaicīgas un zināms, ka citos mēnešos šādu problēmu vairs nebūs. 

Arī tad, ja grūtības ir ilglaicīgas, kredītdevējs var nākt klajā ar kādu saprātīgu risinājumu, jo viņa interesēs ir atgūt naudu. Tās, piemēram, var būt kredītgrafika izmaiņas, samazinot ikmēneša maksājumus un pagarinot kopējo kredīta atmaksas termiņu.

Izvairoties no saziņas ar aizdevēju, situācija tikai pasliktināsies, aizdevējs ātrāk ķersies pie skarbākiem mēriem savas naudas atgūšanā.

Noskaidrojiet, vai aizdevējs nepiešķir kredītbrīvdienas
Vēl iespējams noskaidrot, vai var saņemt kredītbrīvdienas. Parasti šāda situācija jau ir atrunāta līgumā, bet vienmēr var mēģināt vērsties pie aizdevēja ar lūgumu kopīgi meklēt risinājumus. Kredītbrīvdienas varētu būt labs risinājums, ja grūtības ir īslaicīgas, kā arī ir skaidrs plāns, kā šajā laikā tiks uzlabota maksātspēja. Kredītbrīvdienu "āķis" ir tāds, ka pēc šī laika, kurā veikta daļēja atmaksa vai maksājumi nav notikuši pilnībā, būs jāveic visi iekavētie maksājumi īsā laika posmā, jo kopējais atmaksas grafiks parasti netiek mainīts. Jābūt pārliecinātam, ka spēsiet ar to tikt galā.

Ja ir vairāki kredīti, var veikt to apvienošanu
Gadījumā, ja ir vairāki aizdevumi un grūtības tos atmaksāt, viens no saprātīgiem risinājumiem ir laicīgi veikta kredītu apvienošana. Pamanot zīmes, kas liecina, ka drīz varētu būt grūtības segt ikmēneša maksājumu par aizdevumiem, labāk jau laikus meklēt iespēju veikt kredītu apvienošanu.

Šajā procesā iespējams samazināt summu, kas ik mēnesi jānovirza aizdevumiem. Kā arī vairāki aizdevumi kļūst par vienu jaunu līgumu ar citiem nosacījumiem. Kredītu apvienošanas procesā arī iespējams atbrīvoties no aizdevumiem ar lielām un neizdevīgām procentu likmēm. 

Lai zinātu, kuri aizdevēji piedāvā kredītu apvienošanu un kur to veikt būtu izdevīgāk, var noderēt uzņēmumu nozaru katalogs, kur redzams, kas piedāvā finanšu pakalpojumus, uzzināt kontaktus un citu būtisku informāciju: https://infolapa.zl.lv/latvijas-hipoteka-sia/

Plānojiet un optimizējiet savu budžetu
Sava budžeta detalizēta plānošana un arī atteikšanās no nevajadzīgiem tēriņiem var palīdzēt ietaupīt zināmu naudas summu, ko novirzīt kredītmaksājumiem, lai vairs nevajadzētu kavēt maksājumus un būtu iespēja segt tos pilnā apmērā. Plānošana ir pamatu pamats tam, lai iemācītos noteikt savas finanšu prioritātes, laikus veikt obligātos maksājumus. Bieži vien nauda, kas nepieciešama, ir atrodama budžeta iekšienē, atliek tikai to pareizi saplānot un pārdalīt.

Ja nav citu risinājumu, var iesniegt maksātnespēju
Šis solis varētu būt viens no pēdējiem, ko spert, ja tiešām piemeklējušas ilgtermiņa finansiālas grūtības, kas liedz norēķināties ar aizdevējiem. Maksātnespējas process pasargā kredītņēmēju, nosakot konkrētu procedūru, kā un cik daudz aizdevējs atgūs. Maksātnespēja ir process, kā izkļūt no parādiem un pēc tam turpināt dzīvot bez tiem. 

Maksātnespēja būs īstais risinājums tiem, kuriem ir lielas finansiālās saistības, piemēram, hipotekārais kredīts. Protams arī maksātnespējai ir savas ēnas puses, ar ko jābūt gatavam sastapties, tomēr galu galā šajā procesā vajadzēs atmaksāt mazāku summu, nekā tad, ja notiks citi naudas atgūšanas scenāriji. Vairāk par maksātnespēju lasiet šeit.

Ko darīt, lai pasargātu sevi no šādām situācijām
Daži padomi, kā nenonākt situācijā, kurā nevarat segt savas kredītsaistības un nepieciešams meklēt kādus risinājumus, kas ne vienmēr ir patīkami.

• Aizņemies atbildīgi un izvērtē savas iespēja atmaksāt kredītu.
• Veido uzkrājumus neparedzētām situācijā.
• Neņem kredītu, lai samaksātu citu kredītu.
• Nedzīvo pāri saviem līdzekļiem.
• Divreiz apdomā, vai ieķīlāt savu īpašumu.