FM: Nākamgad nevienai pašvaldībai nesamazināsies pieejamie finanšu līdzekļi
Nākamais gads būs pārejas periods, kad nevienai pašvaldībai nesamazināsies pieejamie finanšu līdzekļi, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).Ceturtdien, 5.martā, ministrijā notika finanšu ministra Jāņa Reira (V) izveidotās Konsultatīvās padomes sēde par pašvaldību finanšu jautājumiem. Tajā ministrija padomes locekļiem - pašvaldību vadītājiem - tika prezentēts jaunais pašvaldību finanšu izlīdzināšanas (PFI) modelis, kas paredz, ka nākamais gads būs pārejas periods, kad nevienai pašvaldībai nesamazināsies pieejamie finanšu līdzekļi.
Jaunā kārtība izstrādāta, ņemot vērā Konsultatīvās padomes pirmajā sēdē izteiktos pašvaldību vadītāju priekšlikumus, kā arī saglabājot labākos esošās sistēmas principus.
"Jau pirmās Konsultatīvās padomes sēdes ir nesušas reālus augļus nepieciešamajām pārmaiņām. Jaunais pašvaldību finanšu izlīdzināšanas modelis ir vienkāršs un caurskatāms, ar vienādiem kritērijiem visām pašvaldībām. Tā pamatā būs cilvēks, nevis pašvaldības lielums. Tāpat tas veicinās pašvaldību ieinteresētību attīstīt saimniecisko darbību savā teritorijā, jo nodokļu ieņēmumu pieaugums visām pašvaldībām dos arī izlīdzināto ieņēmumu pieaugumu. Vienlaikus tiek būtiski vienkāršota modeļa aprēķina formula," uzsvēra finanšu ministrs un piebilda, ka jebkura pašvaldība varēs attiecīgi aprēķināt no PFI fonda saņemamās dotācijas apmēru vai PFI fondā veicamās iemaksas apmēru.
"Ceru, ka ministrijas piedāvātais pašvaldību finanšu izlīdzināšanas modelis beidzot ir spējis atrisināt problēmas, par kurām pašvaldības nevarēja vienoties daudzus gadus. Kaut gan priekšā vēl ir izvērtēšanas process, tomēr šīs dienas sarunas liecina, ka jaunais modelis ir pieņemams," pārliecināts Saeimas deputāts, Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšsēdētāja vietnieks Juris Šulcs (V).
Jaunā PFI modelī tiek piedāvāts izlīdzināšanu veikt pret pašvaldību vidējiem vērtētiem ieņēmumiem, kā arī pārskatīt demogrāfisko kritēriju vērtības un papildināt kritērijus ar teritorijas platību raksturojošu kritēriju. Tiek paredzēts arī pašvaldību atšķirību izvērtēšanai aprēķinos ieviest jaunu aprēķina lielumu - nosacīto iedzīvotāju.
"Pozitīvi vērtēju piedāvātā modeļa pamatprincipus, izvirzot priekšplānā cilvēku. Pašvaldībām būs motivācija cīnīties, lai tā saimnieciski attīstītos un iedzīvotājam būtu tajā, ko darīt. Esam gatavi atbalstīt, lai modeli pēc iespējas ātrāk ievieš," teica Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei").
Tāpat jaunais modelis izmainīs valsts budžeta dotācijas sadales principus - sadalīs to proporcionāli starp pašvaldībām, tuvinot tās pašvaldībai ar vislielākajiem ieņēmumiem uz vienu nosacīto iedzīvotāju. PFI sistēmas ieviešanas gadā tiks arī nodrošināts, ka nevienai pašvaldībai izlīdzinātie ieņēmumi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nesamazinās.
Jaunais PFI modelis nodrošina pašvaldībām stabilitāti un prognozējamību vidējā termiņā. FM ir gatava virzīt jauno PFI likumprojektu, lai tas stātos spēkā ar 2016.gadu.
Spēkā esošā PFI sistēma vairs nenodrošina reģionāli sabalansētu un līdzsvarotu resursu pieejamību visām pašvaldībām. Tādēļ valdība pērnā gada nogalē uzticēja FM līdz 2015.gada 1.jūlijam izstrādāt un iesniegt valdībā jaunu PFI likumprojektu.
Jaunizveidotajā padomē Konsultatīvajā padomē pašvaldību viedokli pārstāv desmit pilsētu un novadu domju vadītāji. Tās sastāvs veidots tā, lai aptvertu visu pašvaldību intereses - gan lielo pilsētu, gan arī iedzīvotāju ziņā skaitliski mazo novadu. Padomes uzdevums ir sniegt ieteikumus ar pašvaldību finansiālo darbību saistītu jautājumu risināšanu, kā arī veicināt sadarbību ar pašvaldībām, lai rastu optimālus risinājumus pašvaldībām būtiskos finanšu jautājumos. Uz sarakstu