Banner 980x90

ASV kapitāla piesaiste Latvijas finanšu tirgum radīs plašāku konkurenci

Ir ļoti labi, ka Latvijas finanšu tirgū varētu ienākt ASV kapitāls, dažādojot finanšu tirgu, radot plašāku konkurenci, valdības paziņojumu par bankas "Citadele" pārdošanu ASV fondam "Ripplewood Holdings" un citiem patlaban nenosauktiem investoriem no ārvalstīm vērtēja kādreizējais "Latvijas Hipotēku un zemes bankas" vadītājs, tagad "Krājaizdevu apvienības" valdes priekšsēdētājs Inesis Feiferis.

Latvijas tirgū dominē Skandināvijas bankas, kuras nav sliktas bankas, taču to dominance ļauj tām īstenot Latvijā politiku, kas saskan ar šo banku mātesvalstu politiku, aģentūrai LETA sacīja Feiferis un atzīmēja, ka savulaik Zviedrijā bijusi darba grupa, kas vērtējusi Rīgas centienus kļūt par finanšu centru.

Tomēr Feiferis uzskata, ka investora piesaistes darījums tika organizēts ne īpaši veiksmīgi - valdība izraudzījās vienu pircēju un tad kaulējās ar to. Šādā gadījumā potenciālais investors situāciju izprot ļoti labi - ja pārdevējam ir noteikts termiņš, līdz kuram banka jāpārdod, pretējā gadījumā pārdošanu veiks Eiropas Komisija, tad pircējs var "dancināt pārdevēju aiz deguna", sacīja Feiferis un atzina, ka būtu vajadzējis saglabāt sacensību līdz pēdējam brīdim.

Eksperts atzīmēja, ka pašlaik tomēr ir daudz nezināmo, lai vērtētu investora izvēli, iespējams, sava loma bija arī otram "Citadeles" akcionāram Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai (ERAB). Ir grūti novērtēt, cik adekvāti tika vērtēti ģeopolitiskie riski, kas šajā gadījumā arī spēlējuši savu lomu, valdībai vēloties, lai bankas akcionāru struktūrā neienāk Krievijas kapitāls.

Feiferis vērsa uzmanību, ka patlaban vēl nemaz nav zināms, kas iegādāsies "Citadeles" akcijas. Ekspertu mazliet pārsteidz, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) tikai pēc valdības lēmuma vērtēs investora reputāciju, stabilitāti. Īpatnēji, ka FKTK neveica sākotnējo pārbaudi pirms valdības lēmuma, sacīja eksperts un retoriski vaicāja, kas notiktu situācijā, ja FKTK pateiktu, ka valdības izraudzītais investors nedrīkst iegādāties banku, vai šādā situācijā darījums tiktu atcelts?

Tomēr Feiferis prognozēja, ka banka "Citadele" tiks pārdota un FKTK darījumu saskaņos.

Eksperts lēsa, ka jaunajiem bankas investoriem, visticamāk, interesēs darbs reģionālā līmenī - Baltijas valstīs un arī Krievijā, jo Latvijas tirgū lielu peļņu būs grūti gūt - Latvijas tirgus ir mazs un jau sadalīts, par izplešanos tajā būtu jācīnās ar Zviedrijas bankām.

Feiferis uzsvēra, ka pats vienmēr ir pārstāvējis citu viedokli, proti, banka "Citadele" ir jāatstāj valsts īpašumā, nevis jāpārdod. Arī citās Eiropas Savienības valstīs ir valstij piederošas bankas. Banku "Citadele" vajadzēja saglabāt valsts īpašumā, lai tā piecu, septiņu gadu laikā atpelnītu ieguldīto naudu. Latvijai savulaik vajadzēja vairāk uzstāt uz bankas saglabāšanu valsts īpašumā, nepakļauties starptautisko ekspertu pieņemtajai nostājai, ka visu vajag privatizēt un ka privātais kapitāls spēj darboties sekmīgāk. Par to vajadzēja iestāties augstākajā politiskajā līmenī, proti, Ministru prezidenta, Valsts prezidenta līmenī.

Pilseta24.lv jau vēstīja, valdība akceptēja ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu. "Ripplewood Holdings" pārstāvis Tims Kolins informēja, ka pēc darījuma 25% "Citadeles" kapitāldaļu paliks ERAB īpašumā, 25% - "Ripplewood Holdings", bet 50% - patlaban nenosauktiem investoriem.

Pagaidām publiski nenosauktie investori ir pasaules augstākā līmeņa finanšu cilvēki, raidījumā "900 sekundes" sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) Neviens no potenciālajiem investoriem nav no Latvijas, visi ir no ASV vai Kanādas - tātad aizokeāna valstīm, komentēja Straujuma, piebilstot, ka šo personu uzvārdi viņai ir zināmi, bet tos aizvien nedrīkst izpaust, tāpat kā plānotās darījuma summas.

Tiek solīts, ka bankas investori - patiesie labuma guvēji - un darījuma summa tiks nosaukta drīzumā pēc līguma parakstīšanas.

Pārdot banku "Citadele" Latvija apņēmās savulaik, kad pārņēma "Parex banku" un sniedza tai valsts atbalstu. Tolaik noslēgtā vienošanās ar Eiropas Komisiju paredz, ka Latvijai līdz šā gada beigām ir jāatrod kredītiestādes pircējs.

Banka "Citadele" tika izveidota 2010.gadā, no valsts pārņemtās "Parex bankas" izdalot labos aktīvus.

Pašlaik Privatizācijas aģentūras īpašumā ir 75% mīnus viena bankas "Citadele" akcija, savukārt 25% un viena akcija pieder ERAB.

Biznesa un finanšu tirgus ziņu medija "Bloomberg" mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka "Ripplewood Holdings" darbojas kā investīciju uzņēmums. "Ripplewood Holdings" vada izpirkšanas darījumus, riska kapitāla projektus vēlākas attīstības fāzē, rekapitalizāciju, kā arī izaugsmes kapitāla investīcijas. Galvenie mērķa segmenti ir automobiļu ražošana, pārtikas ražošana, mazumtirdzniecība, industriālā ražošana, bankas, izklaide un tehnoloģijas Japānā, Eiropā un ASV.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)